Bulgaristan Turistik Vize

Seyahatinizi turistik amaçlarla gerçekleştirmeyi planlıyorsanız Bulgaristan turistik vize kategorisinden başvurunuzu tamamlamalısınız. Dolayısıyla turistik vize koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Turistik vize, kısa süreli c vize kategorisine girer. İlk kez yapılan Bulgaristan turistik vize başvurusu genellikle otel rezervasyonu süresiyle doğru orantılı olarak tek girişli verilir. Ancak talep edilen seyahat süresi ve giriş sayısına göre istisnalar da olabilmektedir. Bu, başvuru yapılan konsolosluk birimi inisiyatifinde olan bir durumdur.

Bulgaristan turistik vize başvuruları için hazırlamanız gereken evrak listesi sayfamızın devamında mevcuttur. Evrakların konsolosluk biriminin istediği sırada/düzende sunulması önemlidir. Turistik vize başvurunuz için sunduğunuz evrakların güncel tarihli olmasına dikkat etmelisiniz. Seyahat süreniz boyunca yaptırdığınız konaklama belgelerinin otel tarafından onaylı olması istenir. Başvuru için kullanacağınız pasaportun da seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır.

Sitemizde sizler için verilen bilgiler zamanla güncellenebileceğinden başvuru yapmadan önce ilgili konsolosluk biriminden teyit almanızı tavsiye ederiz. Bulgaristan vizesi işlemleri ilgili daha fazla bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan turistik vize başvurunuzu Euroasia Global Visa Services vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurunuzu konsolosluk birimlerine şahsen yapabileceğiniz gibi akredite edilmiş/yetkilendirilmiş seyahat acenteleri vasıtasıyla da yapabilirsiniz. Bireysel başvurularda işlem süreciniz daha uzun sürebilir. Bazı konsolosluk birimleri başvuru için randevu alınmasını isterken talep azlığı nedeniyle bazı konsolosluk birimleri kısa süreli vize başvurularını randevusuz kabul edebilmektedir. Ancak tüm bu zaman kayıplarının önüne geçebilmek adına başvurunuzu vize servisimiz aracılığıyla hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Temsilcilerimiz işlemleriniz için sizlere gereken desteği sağlayarak başvurunuzun sorunsuz ilerlemesi için çalışmaktadır.

Başvuru evraklarınızın konsolosluk birimine güncel tarihli olarak sunulması gerekir. Eski tarihli evraklarla yapılan başvurular süreç sonunda sizlere olumsuz bir durum yaşatabilir. Başvuru formuna yapıştırılan fotoğraf da güncel olmalıdır. Güncel halinizi yansıtmayan fotoğraf ile başvuru yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Turistik vize başvuruları için Bulgaristan’dan gelen bir davetiyeye ihtiyacınız yoktur. Diğer gerekli evrakları hazırladığınız takdirde başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen henüz Schengen işbirliğine dahil olmadığı için alacağınız turistik vize ile Schengen ülkelerine geçiş yapamazsınız.

Bulgaristan turistik vize başvurunuz için hazırlamanız gereken evrak listesi aşağıdaki gibidir;

  • Pasaport (Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış)
  • 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)
  • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi (İçerisinde en az 5000 TL)
  • Reşit Olmayan (18 yaşından küçük) kişiler için anne ve baba tarafından imzalanmış muvaffakatname
  • Varsa: işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, imza sirküsü, tapu, araç ruhsatı
  • Satın alınmış hotel rezervasyonu, Hotelin antetli kaıdına kaşeli imzalı konfurme numarası olmalı
  • İkametgah Belgesi

Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar: Vize Çıkış Süresi: 5 - 7 iş günüdür

Evraklarınızı kargo veya başkası ile gonderebilirsiniz şahsen gelmenize gerek yoktur.

Bulgaristan konsolosluğu turistik vizelerde sunulan rezervasyonlarını arayarak teyit etmektedir. İnternet sitelerinden formalite yapılan rezervasyonlar Bulgaristan vizesinin ret olmasına sebep olabilir. Konsolosluğa sunduğunuz rezervasyonun doğruluğundan emin olmalısınız.

Araç ile gidecek kişilerin yeşil sigorta yaptırması gerekmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Hakkında Bilgi

Bulgaristan turistik vize kısa süreli (c) bir Bulgar vizesi kategorisidir. İlk Bulgaristan vizesi başvurusu yapıldığında genellikle 15 günlük onaylanır.

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgar turist vizesini neden 15 gün tek giriş verir?

Bulgaristan konsolosluk birimi vize sürelerini genellikle beyan edilen hotel rezervasyonunun süresi kadar onaylamaktadır. Bulgaristan turist vizesi maksimum 15 gün olarak verilirken bu süre Bulgaristan turistik vize için gerekli olan Bulgar otel rezervasyonu süresine göre ayarlanmaktadır. Bulgaristan otel rezervasyonu ise maksimum 15 günlük olarak yapılır.

Bulgaristan Turistik Vize İle Ne Yapılamaz?

Bulgaristan turistik vize ile Bulgaristan’da ticari bir faaliyet yürütemez, iş görüşmesi yapılamaz, iş yeri açamaz ve Bulgaristan’da iş başvurusu gerçekleştiremezsiniz. Bu gibi durumların göz ardı edilmesi halinde para cezası, sınır dışı ve Bulgaristan’a giriş yasağı gibi muhtemel olan cezaları gündeme getirecektir. Turistik vize ile Schengen ülkelerine de seyahat edilememektedir. Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için schengen ülke vizesine başvurulması gerekir. Bulgaristan vizesi, başvuru sahibine kısa süreliğine o ülkede konaklama imkanı vermektedir.

Bulgaristan Turistik Vize Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bulgaristan turistik vize için Bulgar’dan davetiye gerekmez.

Bulgar turist vizesi maksimum 15 gün olarak verilir.

Bulgar turistik vize tek girişli bir vizedir ve ilk turistik Bulgar vize başvurusu ile çok girişli vize alınamaz.

Bulgaristan turist vizesi için seyahat sağlık sigortası Bulgar seyahat tarih aralıklarını kapsaması zorunludur.

Bulgaristan turistik vize Schengen vizesi kapsamında değildir.

Bulgaristan turistik vize işlemleri hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar

Bulgaristan turistik vize, Bulgaristan Türkiye temsilcilikleri olan Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul, Bulgaristan Büyükelçiliği ve diğer Bulgaristan Türkiye temsilcilikleri tarafından Bulgaristan’ da turistik içerikli seyahat gerçekleştirecek kişiler için hazırlamış bir vize kategorisidir.

Bulgaristan turistik vize ile Bulgaristan’ da iş başvurusu yapılamaz, işe girilemez ve ticari bir faaliyet yürütülemez.

Bulgaristan turistik vize bir Schengen vizesi değildir. Alınacak Bulgaristan vizesi ile Schengen üye ülkelere seyahat edilemez.

Ancak pasaportunda geçerli Schengen vizesi olan kişiler söz konusu vizeleri ile Bulgaristan’ a vizesiz olarak giriş yapabilirler.

Bulgaristan turistik vize başvuru sahibine maksimum 30 gün kalışlı olarak takdim edilmektedir. Ancak Bulgaristan konsoloslukları son dönem almış olduğu kararlar neticesinde başvuru sahibine Bulgaristan turistik vizeyi 30 günlük kullanma koşulu ile vermekte ancak maksimum 15 ikamet günü olanağı tanımaktadır.

Bulgaristan turistik vize nasıl uzun süreli alınır?

Bulgaristan turistik vize maksimum 30 günlük verilmekte ancak kişiye 15 gün ikamet etme olanağı tanımaktadır. Bu durum, her başvuru sahibi için 30 gün içinde 15 gün kalışlı Bulgaristan turistik vize verileceği anlamını taşımaz. Bulgaristan turistik vize süresi, vize başvuruları sırasında evraklar arasında ibraz edilmekte olan hotel onay belgesinde bulunan süreye göre verilirken, Bulgaristan otel confirmation belgenizde bulunan rezervasyon süresi kaç günse Bulgaristan turistik vizeniz de ona göre belirlenir.

Bulgaristan yabancılar şube onaylı davetiye belgesi bulunan kişiler ise Bulgaristan turistik vizelerini maksimum 30 gün süreli ve 30 ikamet günü olarak alabilirler. Yabacılar şube onaylı davetiye belgesi orijinal olması mecburidir.

Bulgaristan Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turistik vize çıkma süresi konsolosluğun yoğunluğuna göre belirlenmektedir.

Bulgaristan turistik vize başvuruları şahsen yapılabilirken Bulgaristan konsoloslukları ile birlikte faaliyet yürüten başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilir. Ancak Bulgaristan turistik vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar konsoloslukların inisiyatifi altındadır.

Bulgaristan turistik vize başvuru işlemleri sırasında sunulan eksik evraklar sebebi ile Bulgaristan turistik vize sonuçlanma süresiniz uzayabilir. Sonuçlanma süreleri yukarıda belirtilen unsurların göz önünde bulundurulmaması halinde maksimum 5 iş gününde neticelenecektir. Ancak başvuru yapılan konsolosluk biriminin yoğunluğu sebebiyle ya da resmi tatillere göre bu süre değişebilmektedir. Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin vize başvurularının işlem süresi daha uzun olabilmektedir. Başvuru yapılırken bu bilgi göz önüne alınmalıdır.

İşlemlerinizin zamanında sonuçlanması için sunulan evrakların eksiksiz, hatasız ve konsolosluk biriminin istediği düzende olması gerekir. Eksik ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular ret yanıtı alabilir. Lütfen sunulan evrakların istenilen düzende olmasına dikkat ediniz. Sonuçlanma sürelerini de göz önüne alarak başvurunuzu en doğru zamanda yapmanızı tavsiye ediyoruz. Temsilcilerimize seyahat detaylarınızdan bahsetmeniz halinde başvuru zamanı ve sonuçlanma süreleri hakkında sizlere detaylı bilgi sağlayacaklardır.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan vize başvuruları için ödenmesi gereken vize ücreti seyahatin amacına, başvuru sahibinin uyruğuna ve yaşına göre değişiklik gösterir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır. Bu vatandaşlar başvurularını vize servisimiz aracılığıyla tamamlamak isterse sadece hizmet bedelimizi ödemelidir. Turistik vize ücretini Bulgaristan yetkili makamları belirlemektedir. Vize ücretinden muaf olan kişiler hariç diğer başvuru sahibi işlemlerini hangi kanal vasıtasıyla yaparsa yapsın konsolosluk vize ücretini ödemek zorundadır.

Konsolosluk vize ücretinin ödenmemesi durumunda başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Vize ücretimiz servis ve hizmet bedelleriyle birlikte konsolosluk harç bedelini kapsamaktadır. Vize başvurunuz için ödemeniz gereken Bulgaristan vizesi ücretini temsilcilerimize ulaşarak öğrenebilirsiniz. Bulgaristan vizesi acil durumlarda vip hizmet istemeniz durumlarında ek ücret alınacaktır. Suriye vatandaşları için ödenen Bulgaristan turistik vize ücreti ise TC vatandaşlarına göre farklıdır. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Konsolosluğundan başvurularını tamamlayan kişiler vize ücretlerini Garanti Bankasına yatırılmalıdır. Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğundan başvuru yapanlar ise vize ücretini İş Bankasına yatırılmalıdır.

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın