Bulgaristan Vizesi

  • Anasayfa
  • Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi, başvuru sahibinin Bulgaristan’a seyahat etmesini sağlayan giriş iznidir. Bulgaristan Konsolosluğundan alınan Bulgar vizesi ile ülkeye giriş hakkı kazanılır. Vize başvurusu yapabilmek için kişinin önce seyahat amacını netleştirmesi gerekir. Bu amaç doğrultusunda hazırlamış olduğu evrakları konsolosluk birimine sunarak başvurusunu tamamlamış olur. Ancak evraklar hazırlanırken hazırlık süreci iyi planlanmalıdır. Hazırlık süreci; gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olunması, evrakların konsolosluğun telp ettiği şekilde hazırlanması ve başvuru zamanının iyi planlanmasını kapsar.

Bulgaristan vizesi başvuruları için Euroasia Global Visa Services’den danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Seyahat için tercih ettiğiniz vize kategorisine ait başvuru prosedürünü ve gerekli evrakları temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Bizlere ulaşmanız halinde başvuracağınız vize kategorisi ile ilgili güncel evrak listesi ve vize ücretini içerir bilgilendirme yazısını e-mail adresinize gönderiyoruz. Sizlere gönderilen bilgi e-mailini inceleyerek aklınıza takılan yerleri temsilcilerimize sorabilirsiniz. bg@eagvs.com adresinden de sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Başvuru 

Seyahat planlamalarınızı yapmadan önce Bulgaristan vize başvuru  sürecini iyi planlamanız gerekecektir. Bulgaristan vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere 2 kategoriden oluşur. Kısa süreli vizeler Bulgaristan C Vize kapsamında kişiye en fazla 90 gün konaklama imkanı verir. Uzun süreli vizeler ise d vize kapsamında kişiye 90 günden uzun konaklama hakkı verir. Başvuru sahibi seyahatini ne amaçla yapacaksa ona uygun vize kategorisinden başvuru yapmalıdır.

Seyahatinizin amacına göre turistik, iş gezisi, şoför, transit, aile ve arkadaş ziyareti vize kategorilerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra bilimsel araştırma, sportif, kültürel etkinlikler ile tıbbi tedavi kapsamında da kısa süreli vize talebinde bulunulabilir. Bulgaristan vize başvuru için Bulgaristan Konsolosluğu'na sunulması gereken evrakların listesini ziyaret etmekte olduğunuz web sitemizin "Bulgaristan vizesi" başlığının altındaki kategorilerden ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

  1. Seyahat etmek istediğiniz amaç doğrultusunda hangi vize türüne başvurmanız gerektiğine karar verin. 
  2. Vize türünüze karar verdikten sonra tercih ettiğiniz kategoriye uygun olarak temsilcilerimizden vize evrakları talep edin.
  3. Talebinizle birlikte e-posta adresinize gerekli evraklar ve vize ücret bilgisi gönderilecektir.
  4. Başvurunuz için hazırladığınız dosyanızı ofis adresimize şahsen ulaştırabileceğiniz gibi kargo ile de gönderebilirsiniz. Sunmanız gereken evraklardan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı, zorunlu seyahat sağlık sigortanızı talep etmeniz halinde sizler adına tamamlamaktayız.

bulgaristan vize başvurusu

Dosyanız elimize ulaştığında kontrollerini tamamlayıp sizlere bilgi veriyoruz. Eğer herhangi bir eksiklik yoksa başvurunuzu tamamlıyoruz. İşlem süreci boyunca desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an mesai saatleri içinde temsilcilerimize ulaşabiliyorsunuz. İşleminizi takip ederek sonuçlandığında sizleri haberdar ediyoruz. Çıkan pasaportunuzu ister ofisimizden teslim alıyorsunuz isterseniz kargo ile ikamet adresinize gönderiyoruz.

Bulgaristan Vizesi Ücreti

Başvurulan her vize türü için farklı ücretler talep edilmektedir. Seyahatinizin amacına ve vize türünüze göre ödemeniz gereken Bulgaristan vize ücretini bizlere ulaşmanız halinde sizlerle paylaşmaktayız. Temsilcilerimiz vize başvurunuza uygun bir evrak listesi ile birlikte hizmet bedelimizi de sizlerle paylaşmaktadır. Konsolosluk harç bedeli başvurunuzu ne şekilde yaparsanız yapın ödemeniz gereken tutardır. Konsolosluk birimi tarafından talep edilen vize başvuru harç bedelini ödemediğiniz takdirde başvurular işleme alınmamaktadır.

Başvura yapacak her kişi için 80 € konsolosluk vize resmi ücreti, 30 gün geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası ücreti 14 € standart ücret bulunmaktadır. Euroasia GVS olarak hizmet bedelimiz 30 €'dur. Toplam ücreti tarafımıza ilettiğiniz takdirde konsolosluk harç ve servis bedelini sizin adınıza yatırmakta, sigortanızı yaptırarak dosyanıza eklemekteyiz. 

Uzun süreli Bulgaristan vize türlerinde talep edilen ücretler daha fazladır. Evrakları konsolosluklara ileten aracı acentelerin ücretleri farklıdır. Talebiniz doğrultusunda sizlere yönlendirilen bilgi e-postasından gerekli ücret bilgisi ve evrak listesini öğrenebilirsiniz. 

Bulgaristan vizesi ücreti başvuru türüne göre değişiklik gösterir. Kısa süreli yapılan seyahatler için başvurulan c vize ücreti ile uzun süreli seyahatler için başvuru yapılan vizesi ücreti birbirinden farklıdır. Dolayısıyla vize türünüze karar verdikten sonra ödemeniz gereken vize ücret bilgisini temsilcilerimizden talep edebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ücret turistik vize başvuruları için geçerli olacak ücrettir. Bunun için çağrı merkezlerimizi arayabilir başvurunuz için gerekli evraklarla birlikte ödemeniz gereken vize ücreti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bulgaristan Schengen ülkeleri arasında olmadığı için vize ücret tablosu da Schengen ülkelerinden farklıdır.bulgaristan vize ücreti

Bulgaristan vizesi için konsolosluk birimleri, 12 yaşından küçük çocuklardan vize harcı talep etmemektedir. Ancak bu, çocuklar için başvuru dosyası hazırlanmayacağı anlamına gelmez. Vize ücreti talep edilmese de yaşına bakılmaksızın her başvuru sahibinin bir tane başvuru dosyası olmalıdır.

Konsolosluk vize harcı Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Yapılan başvuruların değerlendirilmeye alınması için konsolosluk vize ücretinin mutlaka yatırılması gerekir. 

Bulgaristan C Vize

Bulgaristan’a yapılacak olan 90 günden kısa seyahatler için kısa süreli c vizelerden birine başvuru yapmak gerekir. Hangi vizeye başvuru yapılacağı seyahat öncesinde belirlenmelidir. Bulgaristan tarih ve kültürel anlamda sınır komşularımız arasında bize en yakın özellikleri taşıyan ülkelerin başında gelmektedir. Ülkeye kayak merkezine, deniz kıyısına, kültürel amaçlarla veya şans oyunları oynamak için gidilecekse Bulgaristan C Vize kategorisi altında değerlendirilen Turistik Vize’ye başvuru yapılmalıdır.

Teknik ismiyle “C” tipi olarak da adlandırılan kısa süreli vize ticari bir amaçla, yani bir iş görüşmesi, fuar, toplantı veya konferansa katılım amacıyla alınacaksa ise Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapılmalıdır. 15 günlük olarak verilen Bulgaristan kısa süreli vizeleri, ülkede yaşayan bir arkadaş, akraba veya aile üyesinin davetiyle gidildiğinde bir davetiye alma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumlarda tercih edilebilecek vize türü Bulgaristan Ziyaret Vizesidir. Alınan vizelerin kendi amacına göre kullanılması gerekir. Örneğin, turistik gezi amacıyla Bulgaristan’a gidenlerin çalışma hakları olmamaktadır.

Bulgaristan vizesi alarak, ülkeye giriş yapmak isteyen turistler bu belirtilen şartları tamamladıktan sonra istedikleri türde vize müracaatlarını gerçekleştirebilirler. Ancak Bulgaristan vizesi için istenilen bu şartlar eksiksiz yerine getirildiği takdirde Bulgaristan’a vize alma işlemi tamamlanabilir. Bulgaristan C vize kategorisine turistik, ticari ve aile/arkadaş ziyareti gibi 90 günden kısa süreli seyahatler girmektedir. 

Bulgaristan’a vize almak konusunda Bulgaristan Konsolosluğu ile işbirliği sağlayarak yetkili vize merkezi durumunda olan kurumumuz Bulgaristan’a vize isteğinde bulunan herkesin istedikleri Bulgar vizesi türüne göre belirlenen tüm şartları doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde bulgaristanvize.net ile Bulgaristan vizesi almak çok daha hızlı sonuç vermektedir.

Yetkili makamlar tarafından seçilmiş ülkeler arasında yapılan özel anlaşmalar sayesinde turist sayısında gözle görülür bir artış sağlayan Bulgaristan belirlemiş olduğu yetkili vize merkezi ile vize başvurularını kabul etmektedir. Bulgaristan her dönem kış ve yaz turizmine yönelik yapmış olduğu çalışmalarla dikkatleri üzerine çekerken, Türkiye’ye olan yakınlığı ile de sınır komşusu ziyaretçilerine bu açıdan ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Bulgaristan özellikle kış turizmine yaptığı ekonomik yatırımlarla Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında tercih sebebi olmaya başlamıştır. Son dönemlerde kış turizmine bağlı olarak gerçekleştirilen özel kayak turları ile Bulgaristan üzerinde ayrı bir ilgi yoğunluğu oluşmaya başlamıştır. Karayolları ile Türkiye tarafından Bulgaristan’a geçişlerin rahatlıkla yapılabildiği Kapıkule sınır kapısı, Türkiye ile Bulgaristan’ın devam eden dostane ilişkilerinin bir bağlantısı olarak kabul görmektedir.

2007 yılında Avrupa Birliğine kabul edilen ve resmi para birimi olarak Euro’ya geçiş yapan Bulgaristan bu fırsatı ticari anlamda gerçekleştirdiği anlaşmalar ile ekonomisine iyi bir katkı sağladığı söylenebilir. Ayrıca Bulgaristan vizesi almak için yapılan başvurularda, başvuru yapan kişinin Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen vize merkezine başvuruda bulunması bazı Bulgar vizesi şartlarının daha hızlı bir şekilde çözümlenerek Bulgar vizesi alma sonucuna daha hızlı bir şekilde ulaştırmasını sağlamaktadır.

 

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın