Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Değerli ziyaretçilerimiz,

Bulgaristan vatandaşlığı kazanmak için birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yazımızda Bulgar Vatandaşlık Kanununa göre vatandaşlık için belirtilen koşulları sizlerle paylaşacağız. Vatandaşlık başvuruları sadece ilgili ülkenin Adalet Bakanlığına bağlı Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilir ve takibi yapılır. Bulgar vatandaşlığına başvuru yapabilmek için;

  • Kişilerin Bulgar soyundan geldiğini kanıtlaması,
  • Bulgar vatandaşı eş ile yapılan evlilik sonucunda gerekli şartları yerine getirmesi (ikamet süresi ve dil şartı vb.)
  • Anne ya da babasının Bulgar vatandaşı olması,
  • Yatırımcı sertifikasıyla ülkeye belli miktarda katkı sağlaması,
  • Bulgaristan’da doğup sonrasında başka bir ülkeye göç etmesi ya da göç ettirilmesi (Göçmen statüsü)
  • Kişinin annesi, babası, dedesi, anneanne ve babaannesi göçmen statüsündeyse gerekli işlemlerden sonra sırasıyla çocukların ve torunların vatandaşlığa başvuru hakkı bulunmaktadır.
  • Bir diğer yol ise Bulgaristan’da belli bir süre ikamet eden kişilerin vatandaşlık için ikamet sürelerini doldurmaları halinde gerekli prosedürleri yerine getirerek vatandaşlığa başvurma hakkı vardır.

Ancak Bulgaristan vatandaşlığına başvurabilmek için;

  • Başvuru sahibinin bir suçtan (Bulgaristan’da ya da Türkiye’de) hüküm giymemiş olması,
  • Ülkede kendi geçimini sağlayacağı devamlı bir işinin olması,
  • 18 yaşından büyük olması, eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise sadece anne ya da babanın Bulgar vatandaşı olmasından ötürü vatandaşlık kazanabilir.

Tarafımıza yöneltilen Bulgar vatandaşı nasıl olunur soruları genellikle eski Bulgar göçmenlerinden ve onların altsoylarından gelmektedir. İlgili ülkede doğup belirli tarihlerde Türkiye’ye göç eden/ettirilen kişiler için yeniden Bulgar vatandaşlığı almanın yolları vardır. Bu yollar göç edilen tarihlere göre değişiklik gösterir.

-Örneğin 1989 ve sonrasında Türkiye’ye göç eden kişiler Türkiye’de bulunan Bulgar diplomatik temsilciliklerinden randevu alarak pasaport ve liçna karta başvurusu yapabilirken ilgili ülkeye gidip oradan da başvurularını tamamlayabilmektedir. Pasaport ve liçna kartanın çıkma süresi bu tarihte göç edenler için yaklaşık 3 aydır. 3 ay gibi kısa bir sürede kişiler tekrar Bulgar vatandaşlığı kazanabilmektedir.

-29 Mart 1948 ile 22 Kasım 1950 tarihleri arasında Bulgaristan’dan göç eden kişilerinin Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet ve Avrupa Hukuk Uyumu Bakanlığı Emri ile vatandaşlıklarının korunduğu bilinmektedir. Yine de bu tarihlerde göç eden kişilerin vatandaşlık tespitinin yapılması ve çıkan sonuca göre pasaport ve liçna karta başvurusu yapması gerekir.

-1938, 1951, 1968 ve 1978 yıllarında Türkiye’ye göç etmiş eski Bulgar göçmenlerinin bazılarının Bulgar vatandaşlıkları hala mevcutken bazılarınınki korunmamaktadır. Bu da sadece yapılan vatandaşlık sorgulamasında belli olur. Vatandaşlık tespiti Bulgaristan Adalet Bakanlığından yapılmaktadır. Eğer göç eden kişinin vatandaşlığı yoksa ‘vatandaşlığı yoktur’ belgesi, eğer vatandaşlığı korunuyorsa ‘vatandaşıdır’ belgesi çıkmaktadır. Sonrasında bu belge ile kişiler gerekli prosedürleri tamamlayarak ya pasaport ve liçna kartaya başvurur ya da uzun yoldan vatandaşlık kazanımı için kolları sıvar.

Vatandaşı Değildir Çıkarsa

Şunu hatırlatmakta fayda vardır; Bulgar vatandaşlığı tek bir üst kuşaktan diğerine aktarılır. Yani göç eden kişi için sorgulama sonucunda vatandaşı değildir cevabı çıkar ve bu kişi hayatta olmazsa alt soyları yani çocukları vatandaşlık alamaz. Ancak vatandaşı değildir cevabı çıkar ve göç eden kişi de halen hayatta olursa önce gerekli prosedürleri tamamlayıp kendi vatandaşlığını geri alır, sonrasında ise çocukları kendileri için işlem başlatabilir.

Vatandaşıdır Çıkarsa

Sorgulama sonucunda göç eden kişinin hala vatandaşlığının korunduğu anlaşırsa, bu kişi hayatta olsun ya da olmasın çocukları göç eden kişi üzerinden vatandaşlık kazanabilir. Çocukları vatandaşlık aldıktan sonra ise de torunları alabilir. Dikeydeki sıralamanın bozulmaması gerekir.

-Evlilik yoluyla vatandaşlık kazanımı için Bulgar vatandaşı olmayan diğer eşin ilgili ülkede belli bir süre ikamet etmesi gerekir. Bu da Türkiye’deki Bulgar Konsolosluklarından d vize almayla mümkündür. D vize (oturum vizesi) alan eş, ülkeye giderek oturum kartı başvurusu yapar ve ikamet süresini doldurana kadar oturumunu yeniler. Ardından gerekli dil sınavlarını ve mülakatları geçtikten sonra vatandaşlık için hak kazanır. Ancak tüm prosedürlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi kişiye kesin vatandaşlık kazandırmaz.

-İstisnai yollardan vatandaşlık başvuru yapabilmek için ise kişilerden ülkeye büyük oranda katkı sağlama şartı aranmaktadır. (ülkeye yapılan ihracatta belli bir kotanın aşılması gibi) Bu bağlamda bakan ya da müsteşar teklifi ile sanatçılar, sporcular, bilim insanları ve ülkeye hatırı sayılır yatırımlar yapan kişiler vatandaşlık kazanabilir.

Yükleniyor...
Bizi Arayın