1989 Göçmenleri İçin Vatandaşlık

1989 Bulgaristan Göçmenleri İçin Vatandaşlık 

14. yüzyılın başlarından 1989 yılına kadar Bulgaristan topraklarında yer edinen 1989 Bulgaristan göçmenlerinin, Bulgaristan vatandaşlığı almak için sadece belirlenen bazı şartları tamamlaması yeterlidir. Euroasia GVS olarak vatandaşlık başvurularınız için sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz. İşlemler için çağrı merkezimizi arayarak yetkililerimizle konuşabilir, detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlığı başvuru işlemleriniz için vize servisimizle çalışmayı tercih etmeniz halinde izlemeniz gereken prosedürleri tek tek anlatma ve süreç boyunca takibini yapmaktayız. 

1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş ve Bulgar pasaportu veya liçna kartına hiç başvuru yapmamış iseniz elinizde bulundurmanız gereken evrak sıralaması aşağıdaki gibidir.

  • İsim Denklik Belgesi: Bulgaristan’dan evraklarınızda geçen isminizle Türkiye’deki evraklarınızda geçen ismin aynı kişiye ait olduğunu / denk olduğunu gösterir belgedir.  Özellikle 89 göçmenleri için birçoğunu Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinizde çıkartabiliyorlar. Ancak Nüfus Müdürlüğü’nden çıkartılamadığı durumlarda Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden de başvuru yaparak alabiliyorsunuz.
  • Doğum Belgesi: Göç eden kişiye ait Bulgaristan’dan çıkartılmış doğum belgesi de Bulgar pasaportu başvurusu yapılırken istenen bir diğer evraktır. Eğer göç ettiğiniz yıldan kalma bir doğum belgeniz mevcut ise bunu yenilemenizde fayda var, çünkü çok eski doğum belgeleri kabul edilmemektedir. Doğum Belgesi çıkartma işleminizi Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan vekâlet verdiğinizde sizin adınıza gerçekleştirebiliyoruz. Detaylı bilgi almak için çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz.
  • Adres Belgesi: Bulgaristan’da oturduğunuz adrese dair, bağlı olduğunuz belediyeden alabileceğiniz bir evraktır. Adres na registratsiya çıkartma işleminizi Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan vekâlet verdiğinizde sizin adınıza gerçekleştirebiliyoruz.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf: Eğer başvurunuzu Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan gerçekleştirecekseniz Konsoloslukta da fotoğrafınız çekiliyor, ancak yine de yanınızda 2 adet fotoğraf bulundurmanızda fayda var. 

Bu 4 evrak tamamlandıktan sonra izleyebileceğiniz 2 yol vardır;

  1. Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan pasaport ve liçna kartı için başvuru yapmak
  2. Bulgaristan Konsolosluğundan pasavan alarak başvurunuzu Bulgaristan’da bağlı olduğunuz Belediye’den gerçekleştirmek

İşlemlerinizi Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan gerçekleştirmek istediğiniz takdirde yukarıdaki evraklara ek olarak sizden Bulgar vatandaşı 1. Dereceden akrabanız olan 2 kişi şahitle birlikte başvuru yapmanız istenmektedir. Konsoloslukta pasaport ve liçna kartı başvurusu için önce randevu almanız, randevu gününde iki şahit ile birlikte hazır bulunmanız gerekmektedir. Randevu eskiden Konsolosluk telefonları aranarak alınırken son dönemde mail yoluyla randevu talep edilebiliyor. Ayrıca başvuru için gitmeden önce başvurunuza ait Zayavlenie adı verilen bir form ve şahitlerin bilgilerini içeren deklaratsiyanın doldurulmuş olması gerekir. Tüm dosyanızı hazırladıktan sonra Konsolosluğa evraklarınızı bizzat teslim etmeli, pasaport ve doldurulan dilekçeler için harç ödemelerini yapmalısınız. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra başvuru sahibinin fotoğrafı çekiliyor ve işlemlerin sonuna gelmiş bulunuyorsunuz. Başvuru yapıldığında size bir evrak veriliyor, bu evrak ile 1-2 hafta içerisinde başvurunuzda herhangi bir eksikli ya da hata olup olmadığını kontrol ettirebiliyorsunuz. Bulgar pasaport ve liçna kartınızın teslim edilmesi ise yaklaşık 3-4 ayı bulabiliyor.

Diğer bir yol ise; Bulgar pasaport başvurusunu Bulgaristan’da bağlı olduğunuz Yabancılar Şubesi’nden çıkartmaktır. Bu işlemi Bulgaristan’da yaptırmak için giderken yanınızda nüfus kayıt örneğinizi de apostilleyerek götürmelisiniz. İşlem süreci yaklaşık 3-4 hafta sürmektedir. Ancak her bölge için değişkenlik gösterebilir.

bulgaristan vatandaşlığı

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu - Bulgar Vatandaşlığı

Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz,

Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini  taratıp consul.istanbul@mfa.bg adresine mail adresine yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Bulgaristan Konsolosluğu size hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabilir.

Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolosluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde başvurunuzu yapabilirsiniz. İşlem süreci ortalama 3 ay sürmektedir.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken zayavlenie formu

Bulgaristan Zayavlenie Formu

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu almak için aranacak numaralar

+90 (212) 281 06 01
+90 (212) 281 01 15
+90 (212) 279 58 37


1989 Bulgar Göçmenlerinden Gelen Sorular ve Cevapları

Soru: 89 yılında göç edenlerdenim ve 12 yaşında bir kızım var, onu nasıl vatandaş yapabilirim?
Cevap: Kızınıza da Bulgar pasaport çıkartmak istiyorsanız öncelikle Bulgaristan’dan bir doğum belgesi almalısınız. Çalışıyor veya zamanınız yok ise Euroasia GVS'ye vekâlet verdiğiniz takdirde işlemleri sizin adınıza tamamlamaktayız. Çocuğunuzun doğum belgesini aldıktan sonra Türkiye’de Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alarak çocuğunuza Bulgar pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz. 


Soru: 1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçle gelenlerdenim. 2006 yılında Bulgar pasaportumu çıkarttırdım ve hemen hemen her yıl Bulgaristan’a gidiyorum. Şimdi ise pasaportumun süresi dolmak üzere, Bulgaristan’a gitmeden pasaportumun süresini uzatabilir miyim? İşlemleri kaç gün sürer?
Cevap: Bulgaristan’a gitmeden Bulgar pasaportu başvuru işlemlerinizi konsolosluktan yaptırabiliyorsunuz. Bunun için konsolosluğun internet sitesinde yayınlanan mail adreslerinden mail atarak randevu talebinde bulunuyorsunuz. Türkiye’den pasaport başvuruları yaklaşık 3 ayda tamamlanıyor.


Soru: Eşim ve ben bulgar vatandaşıyız, oğlumuz Türkiye’de doğdu, oğluma pasaport çıkartabilmem için Bulgaristan’dan doğum belgesi almam gerektiğini okudum. Türkiye’de doğmuş bir kişiye Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkartılabiliyor mu?
Cevap: Oğlunuza sizin veya eşinizin Bulgar vatandaşı olmasından dolayı Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkartabiliyorsunuz. Bulgar pasaportu başvurusu için öncelikle doğum belgesini çıkartmanız gerekir.


Soru: Çifte vatandaş olmak için konsolosluktan randevu aldım. Başvuruya giderken yanımda hangi evrakları götürmem gerekir?
Cevap: Doğum Belgenizi, doldurulmuş formunuzu (Zaevleniye) ve iki adet resim götürmeniz gerekiyor. Eğer 89 göçmeni iseniz ayrıca iki şahit de gereklidir.

Yükleniyor...
Bizi Arayın