1989 Göçmenleri Vatandaşlık

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul    0212 970 05 33 
 Ankara   0312 970 05 33
 İzmir   0232 970 05 33
 Edirne   0850 460 15 33

 

1989 göçmenlerinin vatandaşlık işlemleri için izlemesi gerekenler 

14. yüzyılın başlarından 1989 yılına kadar Bulgaristan topraklarında yer edinen 1989 yılı Bulgaristan göçmenleri, şimdilerde AB üyesi olan doğdukları topraklarda Bulgaristan vatandaşlığı almak için sadece belirlenen bazı şartları tamamlaması yeterli olacak.

1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş ve Bulgar pasaportu veya liçna kartına hiç başvuru yapmamış iseniz elinizde bulundurmanız gereken evrak sıralaması aşağıdaki gibidir.

  • İsim Denklik Belgesi: Bulgaristan’dan evraklarınızda geçen isminizle Türkiye’deki evraklarınızda geçen ismin aynı kişiye ait olduğunu / denk olduğunu gösterir belgedir.  Özellikle 89 göçmenleri için birçoğunu Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinizde çıkartabiliyorlar. Ancak Nüfus Müdürlüğü’nden çıkartılamadığı durumlarda Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri GM’den de başvuru yaparak alabiliyorsunuz. Bunun için posta yoluyla başvuru yapılabiliyor. 
  • Doğum Belgesi: Bulgaristan’dan çıkartılmış doğum belgeniz de Bulgar pasaportu başvurusu yapılırken istenen bir diğer evrak. Eğer göç ettiğiniz yıldan kalma bir doğum belgeniz mevcut ise bunu yenilemenizde fayda var, çünkü çok eski doğum belgeleri kabul edilmemektedir. Doğum Belgesi çıkarttırma işleminizi Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan vekâlet verdiğinizde sizin adınıza gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için müşteri temsilcilerimize 0212 287 73 29 nolu telefondan ulaşmanız yeterlidir.
  • Adres Belgesi: Bulgaristan’da oturduğunuz adrese dair bağlı olduğunuz Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz Belediye’den alabileceğiniz bir evraktır. Adres na registratsiya çıkarttırma işleminizi Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan vekâlet verdiğinizde sizin adınıza gerçekleştirebiliyoruz.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf: Eğer başvurunuzu Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan gerçekleştirecekseniz Konsoloslukta da fotoğrafınız çekiliyor, ancak yine de yanınızda 2 adet fotoğraf bulundurmanızda fayda var. 

Bu 4 evrak tamamlandıktan sonra 2 seçeneğiniz var; ya Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan pasaport ve liçna kartı için başvuru yapacaksınız ya da diğer bir seçenekte Türk pasaportunuza Bulgaristan vizesi alarak Bulgaristan’a gidecek ve başvurunuzu Bulgaristan’da bağlı olduğunuz Belediye’den gerçekleştireceksiniz. İşlemlerinizi Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan gerçekleştirmek istediğiniz takdirde yukarıdaki evraklara ek olarak sizden Bulgar vatandaşı 1. Dereceden akrabanız olan 2 kişi şahitle birlikte başvuru yapmanız isteniyor.Konsoloslukta pasaport ve liçna kartı başvurusu için önce randevu almanız, randevu gününde iki şahit ile birlikte hazır bulunmanız gerekmektedir. Randevu eskiden Konsolosluk telefonları aranarak alınırken son dönemde mail yoluyla randevu talep edilebiliyor. Ayrıca başvurunuza gitmeden önce sizin başvurunuza ait Zaevleniye adı verilen bir form ve şahitlerin bilgilerini içeren dekalartsiyalar var doldurulmuş olması gerekir.Tüm dosyanızı hazırladıktan sonra Konsolosluğa evraklarınızı teslim ediyor, pasaport ve doldurulan dilekçeler için harç ödemelerini yapıyorsunuz. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra başvuru sahibinin fotoğrafı çekiliyor ve işlemlerin sonuna gelmiş bulunuyorsunuz. Başvuru yapıldığında size bir evrak veriliyor, bu evrak ile 1-2 hafta içerisinde başvurunuzda herhangi bir eksik ya da evraklarınızda bir problem var mı diye kontrol ettirebiliyorsunuz. Toplam pasaport ve liçna kartınızın teslim edilmesi ise yaklaşık 3-4 ayı bulabiliyor.

Diğer bir yol ise; Bulgar pasaport başvurusunu Bulgaristan’da bağlı olduğunuz Yabancılar Şubesi’nden çıkarttırma, bu işlemi Bulgaristan’da yaptırmak için giderken yanınızda nüfus kayıt örneğinizi de apostilleyerek götürmenizde fayda var. İşlem süreci bölge bölge farklı olabiliyor, örneğin Razgrat’ta yaklaşık 1,5 aylık bir sürede tamamlanıyor. Çünkü vatandaşlığınızı sorguya gönderiyorlar ve bunun süreci zaten yaklaşık 3-4 hafta sürüyor. Ancak her bölge için değişkenlik gösterebiliyor.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu - Bulgar Vatandaşlığı

Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz,

  • Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini  taratıp consul.istanbul@mfa.bg adresine mail adresine yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgairstan Konsolosluğu'dan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabiliyor.
  • Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolsoluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde sizi alacaklar. ortalama 3 ay sonra pasaportunuz çıktığı bilgisini Konsolosluğu arayarak ulaşabiliyor.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu almak için aranacak numaralar

+90 (212) 281 06 01
+90 (212) 281 01 15
+90 (212) 279 58 37

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken zayavlenie formu

Bulgaristan Zayavlenie Formu

Kaynak: www.bulgaristankonsoloslugu.com


89 Göçmenlerinden Gelen Sorular ve Cevapları

Soru: 89 yılında göç edenlerdenim ve 12 yaşında bir kızım var, onu nasıl vatandaş yapabilirim?
Cevap: Kızınıza da Bulgar pasaport çıkarttırmak istiyorsanız öncelikle Bulgaristan’dan bir doğum belgesi çıkarttırmanız gerekir. Bu işlemi ister Bulgaristan’a giderek kendiniz yapın isterseniz de çalışıyorsanız veya zamanınız yok ise firmamıza vekâlet verdiğinizde sizin adınıza çocuğunuza doğum belgesini biz çıkarttıralım. Çocuğunuzun doğum belgesini aldıktan sonra Türkiye’de Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alarak çocuğunuza direk Bulgar pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz. 


Soru: 1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçle gelenlerdenim. 2006 yılında Bulgar pasaportumu çıkarttırdım ve hemen hemen her yıl Bulgaristan’a gidiyorum. Şimdi ise pasaportumun süresi dolmak üzere, Bulgaristan’a gitmeden pasaportumun süresini uzatabilir miyim? İşlemleri kaç gün sürer?
Cevap: Bulgaristan’a gitmeden Bulgar pasaportu başvuru işlemlerinizi Konsolosluktan yaptırabiliyorsunuz. Bunun için Konsolosluğun internet sitesinde yayınlanan mail adreslerin mail atarak randevu talebinde bulunuyorsunuz. Türkiye’den pasaport başvuruları yaklaşık 3 ayda tamamlanıyor.


Soru: Eşim ve ben bulgar vatandaşıyız, oğlumuz Türkiye’de doğdu, oğluma pasaport çıkartabilmem için Bulgaristan’dan doğum belgesi almam gerektiğini okudum. Türkiye’de doğmuş bir kişiye Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkartılabiliyor mu?
Cevap: Oğlunuza sizin veya eşinizin Bulgar vatandaşı olmasından dolayı Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarttırabiliyorsunuz. Bulgar pasaportu başvurusu için öncelikle doğum belgesini çıkartmanız gerekir.


Soru: Çifte vatandaş olmak için konsolosluktan randevu aldım. Başvuruya giderken yanımda hangi evrakları götürmem gerekir?
Cevap: Doğum Belgenizi, doldurulmuş formunuzu (Zaevleniye) ve iki adet resim götürmeniz gerekiyor. Eğer 89 göçmeni iseniz ayrıca iki kişide şahit istiyorlar. 

Yükleniyor...
Bizi Arayın