Bulgaristan Oturum İzni

  • Anasayfa
  • Bulgaristan Oturum İzni

bulgaristan oturum izni nasıl alınır

Bulgaristan Oturum İzni Genel Bilgiler

Bulgaristan Vizesi, Oturum izni ile ilgili uzun dönem D tipi vizelerin başvuruları Ankara Büyük Elçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından işleme alınmaktadır. Uzun Dönem vize başvuruları direkt olarak Ankara Büyük Elçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğa yapılmak zorundadır. Uzun dönem D vize başvurusundan sonra Bulgaristan’da ikamet edilecek olan adresin bulunduğu ilçedeki yabancılar polis şubesine (Sektor Migratsiya) başvurduktan sonra alınabilir. Genel uygulamada “D tipi” vize için istenilen tüm belgelerin tamamını Bulgaristan’da bulunan yabancılar göçmen bürosuna ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan’da oturum izni almak çeşitli nedenlerle yapılıyor. Eğitim görme amacıyla bir üniversiteye kayıt olan veya ERASMUS programı kapsamında bu ülkeye gidecek olan öğrenciler oturum izni alınan durumların başında geliyor. Evlilik nedeniyle veya iki ayrı ülkenin vatandaşı olan çocuklar nedeniyle aile üyelerinin bir araya gelmesi gibi ailevi durumlar da bir başka önemli başvuru sebebi. Eski dönem göçmenleri ve ticari kurum temsilciliği yöneticiliğinin her biri gibi farklı durumlar da oturum izni alınmasını sağlıyor.

D tipi vize daha uzun süreli olmasının nedeni oturum izni alınması için bir ön işlem görevi görüyor. Bu vizenin alındığı her durum, daha sonra oturum izninin talep edilme durumunu da belirliyor. Belirtilen D tipi vize talep durumu, aynı şekilde oturum izni için başvurulduğunda da kullanılıyor.

Oturum izinlerinin belirli süreleri olur ve geçerliliğini korumaları için süreleri bitmeden yenilenmeleri gerekiyor. En az beş yıl boyunca sürekli oturum iznine sahip olan kişiler, gerekli diğer şartları da karşıladıkları takdirde Bulgaristan vatandaşlığı için de başvurabiliyor.

Oturum İzni Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Oturum izni ile ilgili yasal gerekçenin belirlenmesinin ardından evrakları topladıktan sonra ülkenin ilgili büyükelçilik veya konsolosluğuna vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. (Konsolosluğa teslim edilen evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğu için zaman kaybedilmemesi gerekir)
  • Oturma iznine göre başvurulacak vize türü “D” vizesidir. “D” türü vizeler, özel statülü vizeler olup Bulgaristan’da oturma izni başvurusunda bulunma hakkı veren öncelik olup vizenin üzerine ilgili kanunun hangi maddesine esasen düzenlendiği ibaresi yer alır.
  • Bu tür vizeler, düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün geçerli olup Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapar ve oturma izni almadan çıkış yaparsanız hakkınızı kaybeder ve tüm işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız.
  • “D” türündeki vizeyi hangi yasal dayanağa göre aldıysanız, oturma iznini de aynı yasal dayanağa göre talep etmelisiniz. Örneğin “D” vizesini, Bulgaristan’da 10 kişiyi istihdam ettiğinizden dolayı aldıysanız oturma izni talebinizi evlilik dolayısıyla yapmazsınız.
  • “D” vizesini aldıktan ve ardından Bulgaristan’a geldikten sonra vize süresinin bitimine kadar, ilgili yerel yabancı polis idaresine oturma izni talebinde bulunmak için başvurmalısınız aksi takdirde hakkınızı kaybederseniz.
  • Oturma izni başvurusu için ibraz etmeniz gereken evraklar, “D” vizesi başvurusunda ibraz ettiğiniz evraklar ile genel olarak aynı olup nadiren fazladan birkaç evrak daha vermeniz gerekebilir.
  • Bulgaristan’da oturma izni talebinde bulunurken ibraz etmeniz gereken evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğundan zaman kaybetmemelisiniz.
  • Bütün yasal gerekleri yerine getirdiğinizde, ilgili yerel makamlar size oturma izni verip vermeme konusundaki takdir yetkilerini kullanıp oturma izni verebilir ya da vermeyebilirler. Olumsuz cevap alınması durumunda yasal süreler dâhilinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvurabilir, hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.

BULGARİSTAN OTURMA İZNİ

bulgaristan otrum izni

Bir ülkede uzun süreli konaklama olacağı zaman özel statülü bir vize olarak tanımlanan “D” tipi vizeye başvurulur. Bulgaristan “D” vizeye ülkede 90 günden fazla konaklamak isteyen kişiler başvurabilir.

D vizenin bir diğer ismi oturum vizesidir. Zira Bulgaristan’a bu izin türü ile giriş yapıldığında uzun süre konaklama hakkı da kazanılmış olur. Ülkeye giriş yapıldıktan sonra Bulgaristan oturma iznine başvurularak oturum kartı alınır. Verilen kart, Bulgaristan’ın yaptığı ikili anlaşmalar çerçevesinde, sahibine bazı komşu ülkelere vizesiz gidiş hakkı da verir. Hatta ülkenin kanunlarında belirlenen şartlar karşılandığında, bazı “D” vize türlerinde Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru hakkı da doğar. Bulgaristan oturum vize türleri belirli süreler için verilir. Üç ve altı ay ile bir yıllık olarak başvuranlar, ülkede ikamet etmeye devam edecekse süre bitmeden başvurularını yenilemelidir.

Bulgaristan “D” vizeye başvuru yapılırken ülkeye gidiş amacının büyük bir önemi vardır. Çünkü başvuru yapılırken hazırlanması gereken belgeler de bu duruma göre şekillenmektedir. Bulgaristan’da uzun süre kalmayı gerektirecek durumlardan biri Erasmus programı kapsamında seyahat edenler veya öğrenci olarak gitmeye düşünenlerdir. Bu kişilerin Bulgaristan öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekir. Aynı şekilde artık çalışmayan Türk vatandaşları da kolayca Bulgaristan’da emeklilik durumlarını kanıtlayarak oturum sahibi olabilirler.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olan Bulgaristan, kişilere iş geliştirme açısından da önemli kolaylıklar sunmaktadır. Ülkede bir şirket kuranlar veya bir şirketin temsilciliğini açanlar da Bulgaristan oturum kartı alabiliyor. Bu hakkın tanındığı diğer durumlar ise akrabalık ilişkileriyle ilgilidir. Bir Bulgaristan vatandaşı ile evlenenler, çocuğu bu ülkenin vatandaşı olanlar veya eski yıllarda Bulgaristan vatandaşı olup Türkiye’ye göç edenler de Bulgaristan oturum iznine başvurulabilmektedir. Üstelik bu ülkede oturum kartı alan kişiler, aile birleşimi nedeniyle kendi aileleri için de Bulgaristan “D” vizesine başvurmanın yolunu açmış oluyor.

BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

bulgaristan vatandaşlığı

Bulgaristan için en karmaşık sürece sahip olan ve tamamlanması en çok süre alan işlem vatandaşlık hakkı kazanmaktır.  Bulgaristan vatandaşı olmak beraberinde pek çok avantaj da getiriyor. En önemlisi ise ülkenin Avrupa Birliği’ne üye olmasıdır. Bu ülkenin pasaportu alındığında ise sadece dünyada 150’den fazla ülkeye seyahat etme hakkı kazanmakla kalmıyor, ayrıca Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkelerde de çalışma ve yaşama imkânı da kazanmış oluyor.

Uzun süreli d vize talep etme amacına göre gelecek yıllarda bazı şartların karşılanması koşuluyla vatandaşlık kazanılmasının önü açılır.  Bir Bulgaristan vatandaşı ile evlendikten sonra Aile Birleşimi ile alınan Oturum İzni sonrasında takip edilen süreçte veya Türkiye’ye farklı tarihlerde göç eden eski Bulgaristan vatandaşları veya akrabaları vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir. Bulgar göçmenlerinin göç ettikleri tarihlere göre yerine getirmesi gereken prosedürler farklı olmaktadır. 1989 göçmenleri genellikle Bulgar vatandaşlığından çıkarılmadığı için prosedürler kısa sürebiliyor. 1970-78 arasında Türkiye'ye gelen göçmenlerin vatandaşlık başvuruları çoğunlukla olumlu sonuçlanmaktadır. Vatandaşlık tespiti yapıldıktan sonra gerekli diğer prosedürler de yerine getirildiğinde işlem süresi ortala 5 yıl sürer. 1949-51 göçmenleri ise vatandaşlıktan çıkmadıysa yine diğerlerine nazaran daha kısa bir sürede vatandaşlıklarını alabilirler. 1949-51 göçmenlerinin anne ve babası vefat etmiş olsa bile Bulgaristan Adalet Bakanlığınca yapılan sorgulamada 'Bulgaristan Vatandaşıdır' cevabı çıkarsa gerekli prosedürler yerine getirildikten sonra anne ve baba üzerinden vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

Ülkeye yatırım yapan Türkiye vatandaşları belirli şartlar karşılandığında vatandaşlık alabiliyor. Bu süreçte kişi ülkeden satın alacağı belli miktardaki Tahvil Bonosu ile alacağı Yatırımcı Sertifikası, Bulgaristan'da ikamet edeceğini gösteren kira kontratı, sabıka kaydı ve nüfus kayıt örneği ile vatandaşlık sürecini başlatabiliyor. Oturum İzni ile kanunlar tarafından belirlenen süre geçtikten sonra Bulgaristan vatandaşlık başvurusu gerçekleştirilebiliyor.

Yükleniyor...
Bizi Arayın