1978 Göçmenleri Vatandaşlık

1978 ve Daha Eski Bulgar Göçmenlerine Vatandaşlık Hakkı

1978 yılı ve daha eski yıllarda Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş kişiler için “vatandaşlık hakkını geri alma” prosedürü adı altında Bulgar vatandaşlığı alma hakkı bulunmaktadır. Sayfamızın devamında vatandaşlık başvurusu için izlenmesi gereken aşamalardan bahsedilmiştir. Euroasia GVS olarak vatandaşlık başvuru süreciniz için sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz.
Vatandaşlık hakkı kazanma prosedürünün aşamaları:

 • Bulgaristan’dan vatandaşlık tespiti için araştırma ve evrak toplama 
 • Türkiye’den oturum vizesi alma 
 • Bulgaristan’dan geçici oturum kartı alma
 • Bulgaristan Vatandaşlığı alma 

Göç ettiğiniz yıl veya kanuna göre yukarıdaki aşamalar kısalabilir ya da uzayabilir. Sınırları çok net olmamakla birlikte 1948-1951 yılları arsında göç etmiş kişiler Bulgaristan’dan evraklarını topladıktan sonra direk Bulgaristan Vatandaşlığı ’na müracaat edebiliyor. Sizin hangi duruma dahil olduğunuz Bulgaristan’da yapılan araştırma sonucunda belli oluyor. 1978 yılında göç eden kişilerin vatandaşlığı geri kazanma işlemini tamamlaması da yaklaşık 3-5 yılı bulabiliyor. Ancak hangi prosedüre dahil olduğunuzu/olacağınızı öğrenmek için Bulgaristan’da bir ön araştırma yapılıyor. Yapılan araştırma sonucunda hangi yolu izlemeniz gerektiği ortaya çıkıyor. Bu araştırmanın yapılabilmesi için aşağıdaki soruların cevaplanarak listede belirtilen evrakların elinizde bulunması gerekir.

Önemli!!!

Bulgaristan’dan hangi tarihte göç edilmiş?
Bulgaristan’dan göç edilen yer belediye/köy/semt tam olarak neresidir?
Bulgaristan’dan göç edilmeden önce son ikamet edilen yer neresidir?
Anne ve babanızın Bulgaristan’daki tam isimleri

İstenen Evraklar

 • Muhacir Belgesi
 • İsim Denklik Belgesi (Apostilli)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Apostilli)
 • Evlilik Kayıt Örneği (Apostilli)
 • Sabıka Kaydı (Apostilli)

Muhacir Belgesi: Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç esnasında verilmiş bir belgedir. Göç edildiğinden bu yana muhafaza edilmiş ise kullanılabilir. Elinizde olmadığı takdirde Bulgaristan’dan çıkartılabilecek bir evraktır.
İsim Denklik Belgesi: Bu belgeyi normalde nüfus memurlukları da vermesine rağmen özellikle 1978 yılı ve öncesi göçmenler için çoğunlukla Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden çıkarttırılabiliyor.  Ankara’ya isim denklik belgesi için dilekçenizi posta yoluyla göndererek müracaat edebiliyorsunuz. Dilekçe örneğini sayfamızda bulabilirsiniz.
Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüğü’ne veya Kaymakamlıklara gidilerek alınabilecek bir belgedir. Aile dökümünüzü gösterir belgedir. Belgeyi kişinin kendisi veya aynı soyismi taşıyan 1. Dereceden akrabası alabilir. Tüm Nüfus Müdürlüklerinden bu evrakı talep edebilirsiniz, bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeniz şart değildir.
Evlilik Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüğü’ne veya Kaymakamlıklara gidilerek alınabilecek bir belgedir.
Sabıka Kaydı: Adliyelerden alabilirsiniz ya da e-devletten de temin edebilirsiniz.
Apostil: Türkiye’den alınan evraklarınızın uluslararası geçerliliğe sahip olabilmesi için Kaymakamlıkların veya Nüfus Müdürülüklerinden yaptırabileceğiniz bir işlemdir. 
Bulgaristan’da araştırma işlemleriniz tamamlandıktan sonra hangi yolun izlenerek devam edileceğine karar veriliyor. 

Oturum vizesi üzerinden işlemlere başlanacaksa aşağıdaki evraklar toparlanır.

 • Bulgaristan Vatandaşı olmadığınıza dair yazı (Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan alınır)
 • Bulgaristan’dan doğum belgeniz (АКТ ЗА РАЖДАНЕ)
 • Bulgaristan’da bağlı olduğunuz Belediye’den Türkiye’ye göç ederken, hangi anlaşmaya göre göç ettiğinizi belirtir yazı
 • Bulgaristan’da bir bankadan açılan hesapta 4,600 leva bakiye gösterir referans mektubu
 • Sabıka kaydı (Adliyelerden alınır ve Kaymakamlık‘tan apostilletilir.)
 • Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüklerinden alınır.)
 • Pasaport ( Türkiye’ye dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz, 3,5/4,5 mm boyutlarında)
 • Form (Yönlendirilen siteden indireceğiniz formu doldurmanız yeterlidir.)

Bu evraklarla acentamıza gelerek oturum vizesi başvurusunda bulunacaksınız.
Bulgaristan Oturum vizesi işlemleri tamamlandıktan sonra da almış olduğunuz D vize ile Bulgaristan’a giderek oturum kartı çıkarttıracaksınız. 
Oturum vizesi 6 ay içerisinde 180 gün kalışlı olarak verilir ve bu 6 ay içinde Bulgaristan’a giderek liçna kartı denilen geçici oturum kartınızı çıkarttıracaksınız. Bu kartta size 1 yıllık olarak verilecek. Daha sonraki prosedür olan Bulgar pasaportu başvurunuzu ise oturumunuzu her sene Bulgaristan’da uzattıktan sonra yine Bulgaristan’dan başvuru yapacaksınız.  


Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru : Eşimin denetimli BG vatandaşlığı olup Türkiye doğumlu 21 ve 24 yaşındaki çocukların BG vatandaşlık süreci ne kadar sürer?

Cevap: Eşiniz 78 öncesi göçmenlerden anladığım kadarıyla, kendisi vatandaşlığını aldıysa çocukların vatandaş olabilmesi için tahminen 1-1,5 yıllık bir süreciniz var, bununla ilgili başvurularınız Bulgaristan’dan yapıldığı için en detaylı bilgiyi eşinizi vatandaşlık müracaatının gerçekleştiği birimden alabilirsiniz. Onların yönlendirmesiyle işlemlerinize devam etmeniz gerekir.


Soru: Eşimin babası 1978 Bulgaristan göçmenidir. Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak istiyor. Bu konu da nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir. Gerekli evraklar ve başvuru yapacağımız kurumlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Cevap: Eğer şimdiye kadar hiçbir işlem yapılmadıysa öncelikle kayınpederinizin tam olarak hangi yılda göç ettiğini, Bulgaristan’da son ikamet ettiği yeri, anne ve babasının tam isimleri gibi bilgilere sahip olmamız gerekiyor. Bu bilgileri temin ettiğinizde önce Bulgaristan’da eşinizin babası için bir araştırma yapılıyor, yapılan bu araştırma sonucunda nasıl bir yol izleneceği belirleniyor ve bundan sonra vekalet verdiğinizde evrakların toplanması aşaması başlıyor. Toparlanan evraklar ile D vize müracaatınız yapılıyor ve aldığınız bu oturum vizesi ile Bulgaristan’dan geçici oturum kartınızı çıkarttırıyorsunuz. Belli bir süreç sonunda vatandaşlık başvurusu hakkı kazanıyor ve Bulgar pasaportu başvurunuzu yapıyorsunuz.


Soru: Eşim 1978 yılında Kırcali Ardino bölgesinden göç ederek gelmiş, Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak için neler yapmamız gerekir?

Cevap: Vatandaşlık tespitinin yapılabilmesi için, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, isim denklik belgesi, evlilik kayıt örneği, sabıka kaydı gibi evrakları tarafımıza ulaştırmanız gerekir. Bunların dışında eşinizin tam doğum yeri ve son yaşadığı yer ile anne ve babasının üç adı, doğum yerleri ve doğum tarihleri gerekir. Bunların dışında göç ettikleri yıllardan ellerinde bir evrak var ise bunlar da işlemlerinin hızlı olmasında faydalı olur. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da Bulgaristan’daki evraklarında geçen doğum tarihi ile Türkiye’deki evraklarda geçen doğum tarihinin aynı olması, çünkü yanlış yazımlar sonucunda düzeltme yapılabilmesi zaman kaybettirmektedir. 


Soru: Ben Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyorum. Ananem 1950 göçmeni ona vatandaşlık almak için de ayni belgeler mi gereklidir? ( ananem aldıktan sonra annem Türkiye doğumlu olmasına rağmen vatandaşlık alabilir mi ve daha sonrasında bende vatandaşlık alabilir miyim?

Cevap: İşlemlerinize önce ananenizin vatandaşlık işlemlerinin tamamlanmasıyla başlayarak sırasıyla anneniz ve sizde vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken prosedür detayları sitemizde paylaşılmıştır. Ayrıntılar için bizleri arayabilirsiniz.


Soru: Merhabalar ben Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyorum şuanda TC vatandaşıyım acaba çifte vatandaş olma ihtimalim var mı ayrıca dedem ve babanem Bulgaristan doğumlu ve 1951 tarihinde Türkiye’ye ye gelmişler, ben sporcuyum yıllardır 1.lig de oynuyorum acaba bu bana kolaylık sağlar mı ilginize teşekkürler?

Cevap: Bulgaristan için vatandaşlık alma hususu dedeniz ve babaneniz için geçerli bir durum şu anda, 78 ve öncesi göçmenler için eski vatandaşlığı geri alma prosedürü adı altında belli bir aşamayı tamamladıktan sonra vatandaşlık verilmekte. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bu durum Bulgaristan’da doğup buraya göç eden kimse önce o kişi üzerinden başlatılabilecek bir prosedür. Bu kişiler vatandaş olduktan sonra çocuklarına vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler (babanıza)….Sizin sporcu olmanız dolayısıyla vatandaşlık anlamında sağlanan bir kolaylık yok maalesef.

Yükleniyor...
Bizi Arayın