Vize İle İlgili Soru Ve Cevaplar

Soru:  Annelikten dolayı süresiz oturum alabilir miyim?

Cevap: Şu an için verilen oturum kartlarının süresi 1 yıllıktır.


Soru: Çocuğum ve eşim Bulgar vatandaşı, hangisi üzerinden başvuru yapmam daha kolay olur?

Cevap: Kolaylık anlamında her iki vize türü için de prosedür, toparlanması gereken evraklar, vize çıkış süreci, alınabilen oturum süresi aynıdır, bu yüzden her iki oturum türünden hangisini seçmek isterseniz tercihi size kalmış, bir türün diğerine göre bir avantajı bulunmamaktadır.


Soru: Babalıktan dolayı Bulgar vatandaşlığa ne zaman ve nasıl geçebilirim?

Cevap: Oturum vizesi akabinde almış olduğunuz oturum kartınızı 5 yıl boyunca uzattıktan sonra Bulgaristan Vatandaşlığına müracaat etme hakkına sahip olmaktasınız. 


Soru: Bulgar vatandaşı ile evliyim, Bulgar pasaportu alabilir miyim?

Cevap: Bulgar pasaportu alma aşamasına geçişiniz için takip edilmesi gereken 3 yıllık bir prosedür bulunmaktadır. Bu prosedürün ilk aşaması Türkiye’den oturum vizesi alarak Bulgaristan’a gitmek ve oradan oturum kartı çıkarttırmak, çıkarttırmış olduğunuz oturum kartını üç yıl boyunca uzattıktan sonra vatandaşlığa müracaat etmeye hakkınız bulunmaktadır.


Soru: 4 yıldır Bulgar vatandaşı ile evliyim, bende Bulgar vatandaşı olabilir miyim?

Cevap: Öncelikle evliliğinizi Bulgaristan’da onaylattınız mı? Eğer bu işlemi gerçekleştirdiyseniz eş üzerinden oturum vizesi alabilirsiniz. Almış olduğunuz oturum vizesi ile oturum kartı alarak bir yıllık geçici oturumlar ile ülkeye rahatlıkla giriş çıkış yapabilir ve eşinizle birlikte Avrupa ülkelerine seyahat edebilirsiniz.


Soru: 2012 yılında Bulgaristan’dan oturum aldım ve birçok kez Bulgaristan’a giriş çıkış yaptım ancak son bir yıldır ülkeye hiç girmedim ve oturum kartımın süresi bitti, nasıl uzatabilirim?

Cevap: Oturum kartınızı bu şartlarda uzatmanız mümkün değil. İzlemeniz gereken yol tekrar Bulgaristan Oturum Vizesi başvurusunda bulunarak önce oturum vizenizi almanız ve daha sonrasında da oturum kartınızı tekrar uzatmanız gerekmektedir.


Soru: 5 ay önce evlilikten dolayı d vize aldım ancak rahatsızlığımdan dolayı Bulgaristan’a henüz gitmedim, oturum kartına en geç ne zaman başvuru yapabiliyorum?

Cevap: Liçna Kartına en geç vize bitiminize 15 gün kala başvuru yapabilirsiniz.


Soru: 2 gün önce Bulgar vatandaşı biri ile Türkiye’de evlendim, eş üzerinden vizeye hemen başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Eş üzerinden başvuru yapabilmeniz için öncelikle evliliğinizi Bulgaristan’dan onaylatmanız gerekmektedir.


Soru: Öğrenci vizeme red geldi? Tekrar başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Vizenizin reddedilmesinin birçok sebebi olabilmekle birlikte öğrenci vizelerinde en çok karşılaşılan problem dosyanızın tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasıdır, bu sebeple öğrenci oturum vizesi işlemlerinizi


Soru: Bulgaristan’da okuyacağım ve okulum nerdeyse başlamak üzere ancak hala vizem çıkmadı, ne yapmalıyım?

Cevap: Bulgaristan öğrenci oturum vize işlemleri minimum 1 ay gibi bir sürede tamamlanmakta ancak bu vizelerin çıkış süreci bazen 2,5-3 ayı bulabiliyor, sizin durumunuzda birçok öğrenci işlem süresinin uzun olmasından yakınmakla birlikte süreci beklemek dışında yapılabilecek bir şey maalesef yok.

Yükleniyor...
Bizi Arayın