Bulgaristan Konsolosluk İşlemleri

Bulgaristan Konsolosluk İşlemleri

bulgaristan konsolosluğu

Bulgaristan'a yapılacak seyahatler öncesinde Bulgaristan Cumhuriyeti Devletinin belirlemiş olduğu vize koşullarının yerine getirilmesi gerekir. Konsolosluk birimleri yapılan başvuruları şahsen kabul ettiği gibi yetkilendirilmiş kurumlar vasıtasıyla da kabul eder. Euroasia GVS de Bulgaristan'a seyahat edecek olan kişilerin tercih ettikleri türde Bulgar vizesi alabilmeleri için gerekli koşulları tam ve eksiksiz yerine getirilmesinde başvuru sahiplerine destek sağlar. Euroasia Bulgaristan departman yetkilileri gerekli vize koşullarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz için çalışmalarını sürdürmektedir.

Vize türleri için gerekli olan evrak listesinin tam ve eksiksiz olması, vize işlemlerinin hızlı sonuçlanabilmesi için önemlidir. Vize yetkililerimiz tecrübe ve deneyimleri ile hızlı, kolay ve zahmetsiz bir şekilde başvurunuzu tamamlamanız için ellerinden geleni yapar.

Bulgaristan’ın Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarına, Türk vatandaşlarına ve yabancı uyruklu vatandaşlara hizmet vermektedir. Konsolosluklar Türkiye’de ikamet eden Bulgar vatandaşlarına pasaport, liçna kart, vatandaşlık işlemleriyle doğum, ölüm, noter gibi hukuki ve idari işlemlerde destek sağlar. Türk vatandaşlarının ve yabancı uyruklu vatandaşların ise vize başvurularını kabul etmeye yetkilidir.

Bulgaristan konsolosluklarının Türkiye’de hiçbir polis gücü yoktur. Bulgar kanunlarına ve taraf olduğu uluslararası anlaşmalara göre iki ülke ilişkilerini yürütmekle görevlidir. Türkiye’nin kurum ve kuruluşlarına emir veremez.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bursa Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Bulgaristan’ın Türkiye temsilcilikleridir. İstanbul, Edirne, Bursa ve Ankara olmak üzere dört farklı şehirde vatandaşlara konsolosluk işlemleri için hizmet vermektedir. Temsilcilikler iki ülke arasında kültürel, ticari, ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesi ve güçlendirilmesi açısından önemli rol oynar. Ancak konsolosluk birimlerinin verdiği hizmetlerin yanı sıra veremediği hizmetler de bilinmelidir. Örneğin yapacağınız Bulgaristan seyahatlerinde sizlere geçerli bir otel rezervasyonu sunamazlar ya da Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarına işlediği bir suçtan ötürü avukat atayamazlar. Her temsilcilik yetki alanı dahilinde hizmet sunmaktadır.

İşlemleriniz için Bulgaristan Konsolosluğundan randevu gerekip gerekmediğini ilgili temsilciliği arayarak öğrenebilirsiniz. Bazı temsilcilikler başvurular için randevu talep ederken bazı temsilcilikler talep azlığı nedeniyle randevu istememektedir. Randevu durumu başvurunun türüne göre de değişir. Kısa süreli vize işlemleri için bazı temsilcilikler için randevuya gerek olmazken uzun süreli d vize işlemleri için başvuru yapılacak konsolosluktan randevu talep edilmelidir. Aynı şekilde pasavan, liçna karta ve vatandaşlık işlemleri için de başvuru sahibinin randevu alıp konsoloslukta şahsen bulunması gerekir.

Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluk Birimlerinin Hizmet Verdiği Konular

 • Bulgaristan’a seyahat edecek vatandaşlara vize işlemleri konusunda güncel bilgi sunmak
 • Avrupa Birliği vatandaşlarına geçici seyahat belgesi düzenlemek
 • Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının ehliyet, liçna karta, pasaport başvurularını kabul etmek
 • Liçna karta, pasaport ve ehliyet belgesine sahip olan Bulgar vatandaşlarının bu belgelerini kaybetmesi ya da çalınması durumunda geçici bir pasaport çıkarmak
 • Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarına eğitim, iş, ikamet, sosyal haklarını bildirmek
 • Bulgaristan vatandaşlığı başvurularını kabul etmek ve Bulgaristan Adalet Bakanlığına iletmek
 • Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları için suç mağduru olma, kaza geçirme, ciddi hastalık ve ölüm durumlarında Dışişleri Bakanlığına ve vatandaşın ailesine haber vermek
 • Bulgar vatandaşlarının kaybolması ve kaçırılması durumlarında Türkiye’deki yerel birimlerle iletişime geçmek ve bilgi talep etmek
 • Bulgar vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması sonucu vatandaşın yakın akrabalarını bilgilendirmek ve cezaevinde akrabalarının Bulgar vatandaşını ziyaret etmesini sağlamak

Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluk Birimlerinin Hizmet Veremediği Konular

 • Diğer ülkeler için vize vermek
 • Bulgaristan’a yapılacak olan seyahatleriniz için konaklama ve ulaşım belgesi sunmak
 • Bagaj ve değerli eşyaları muhafaza etmek
 • Konaklama, Türkiye’deki tedavi masrafları vb.nin ödemesini yapmak
 • Bulgar vatandaşlarını dava içinde temsil etmek, avukat karşılamak ve masraflarını finanse etmek
 • Cezaevinde olan Bulgar vatandaşlarının cezaevinden çıkmasını sağlamak ya da orada özel muamele ayarlamak
 • Türkiye’de ikamet süresince konaklama, yeme-içme, ulaşım vb. masrafları karşılamak ya da emekli maaşı ödemek
 • Finansal işlemler için kefil olmak
 • Çalışma izni vermek

 

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın