Vize Reddedilme Durumu

Bulgaristan Vize Başvurusu Reddi 

bulgaristan vize reddi

Bulgaristan vize reddi durumlarında başvuru yapılan konsolosluk birimi vizenin neden ret olduğuna dair yazılı olarak bir açıklama sunmaktadır. Ancak konsolosluk birimlerinin bilgi saklama hakkı olduğundan ret gerekçeleri her zaman açıklanmayabilir. Yazılı açıklama genellilkle kanunlarının 10. maddesine dayandırılarak hazırlanmaktadır. Sayfamızın devamında yapılan vize başvurularının hangi gerekçelerle reddedilebileceği maddeler halinde açıklanmıştır. Yapılan başvurular sayılan sebepler haricinde başka bir gerekçe ile de reddedilebilir. 

Vize reddine yapılan itirazın ilgili ülke dilinde olmasına özen göstermelisiniz. Dilekçenizi tercümesi ile sunmanızda fayda vardır. Hazırladığınız vize reddi itiraz dilekçenizde kendinizi doğru ifade etmelisiniz. Vize başvurularının reddedilme nedenlerinden en yaygın olanları finansal yetersizlik ve ülkeye geri döneceğine dair yeterli belgelerin sunulmamasıdır. O yüzden seyahatinizin finansmanı için banka hesabınızın yüksek bakiyeli olması önemlidir. 

Başvuruların reddedilme sebeplerinden biri de ilk kez vize başvurusunda bulunmanın verdiği tecrübesizlik ve bilgisizlikle evrakları yanlış, eksik ya da hatalı hazırlamaktır. Zorunlu seyahat sağlık sigortanızı, banka dökümünüzü ve ülkenize geri döneceğinizi gösteren evrakları titiz bir şekilde hazırlamalı ve konsolosluk birimine sunmalısınız. Schengen ülkelerine giriş izniniz yoksa Bulgaristan vize başvurunuzun da reddedileceğini unutmayınız.

Vize Reddi Sebepleri

 • Bulgaristan’a gidiş amacınızı tam olarak belli etmemek

 • Bulgaristan vizesine düzensiz evraklar ile başvuruda bulunmak

 • Daha önceki kısa süreli seyahatlerinizde onaylanan vize sürenizi aşmak (90 günü aşan sürede kalmış olmak)

 • Bulgaristan’dan sonra geçiş yapacağınız ülkenin yolculuk veya kalış belgesini temin etmemiş olmamanız

 • Bulgaristan’a bundan önceki seyahatlerinizde ülkeye ait çalışma ve vergi kanunlarını ihlal etmiş olmak

 • Bulgaristan’a bundan önceki seyahatlerinizde gümrük, sınır, vize ve pasaport kurallarını ihlal etmiş olmanız

 • Bulgaristan’dan tekrar Türkiye’ye dönecek yeterlilikte maddi imkanınız olmaması

 • Bulgaristan Devleti’nin güvenlik durumunu tehlikeye düşürecek hareketlerde bulunmak

 • Bulgaristan Devleti’ne ülke içinde veya temsili yerlerde (Konsolosluklarda, Sınır kapılarında) hakaret veya iftira etmek

 • Bulgaristan sınırları içerisinde suç faaliyetinde bulunmak (uyuşturucu,terör,kaçakçılık gibi)

 • Bulgaristan’a yasal olmayan yollardan insan sokmak veya çıkarmak

 • Daha önceki Bulgaristan’a girişleriniz esnasında almış olduğunuz cezai işlemin ödenmemesi 

 • Mahkumluk haliniz bulunmasına rağmen ülkeye girmeye çalışma 

 • Uluslararası koşullarda zarar verici bulaşıcı hastalığa sahip olmak

 • Sahte evrak veya belgeler ile Bulgaristan’a giriş yapamaya çalışmak, vize almaya çalışmak

Vize Reddinden Sonra Tekrar Başvuru

Bulgaristan vize başvurularının reddi halinde tarafınıza gelen açıklama ile birlikte bu karara itiraz etme hakkınız vardır. İtirazınızı kişisel dilekçe ve argümanlarınızı destekleyecek belgelerle yapabilirsiniz. İtirazınız için destekleyici belgeler sunmanız önemlidir. Dilekçeyi itirazınızı hazırladığınız evraklarla birlikte Bulgaristan Konsolosluğuna sunabilirsiniz. Değerlendirme aşamasından sonra itiraz başvurusu incelenir ve uygun görülürse karar değiştirilebilir. Yapılan itirazı değerlendirme yetkisi sadece ilgili konsolosluk birimindedir.

Yapılan itiraz sonucunda konsolosluk birimi tarafından verilen ret kararı değişebilir. Ancak yine hatırlatmak gerekir ki bu kararları verme yetkisi sadece ilgili konsolosluk birimindedir. Başvurunuza ret cevabı aldıktan sonra yeniden başvuru yapma hakkınız vardır. Verilen vize reddinden sonra yapılacak olan yeni başvuru için tüm evraklar yeniden hazırlanmalıdır. Konsolosluk birimi önceki başvuru evraklarınızı tarafınıza iade etmez. Ödenen vize ücretlerinin de iadesi olmamaktadır. 

Yeniden bir başvuru için gerekli evraklar titizlikle hazırlanmalıdır. Aynı evraklarla tekrar başvuru yapmanız yine başvurunuzun ret olmasına sebep olabilir. Hazırlayacağınız evrakları yeniden gözden geçirmeli ve vize reddine sebep olabilecek hataları tekrarlamamalısınız. Vize servisimiz başvuru aşamasında sizlere gereken desteği sağlamaktadır ancak başvurunuzun yeniden reddedilmesi halinde herhangi bir sorumluluğu yoktur. Çünkü başvuruları kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır. 

Adres: Adnan Saygun Cad. Körkadı Sok. Turizm Sit 6.Blk D4 Ulus -Levent / İstanbul

Bulgaristan vize işlemleri için ayrıntılı bilgi telefon: 0212 700 28 02

Yükleniyor...
Bizi Arayın