Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Sahibi Anne ve Baba İçin Oturum İzni

Oturum Vizesi – Çocuğu Bulgar Vatandaşı Olan Anne veya Babalar İçin  D Vize

Çocuğu Bulgaristan vatandaşı olan anne ya da baba, Bulgaristan oturum izni başvurusunda bulunabilir. Oturum izni alınabilmesi için izlenecek ilk aşama Türkiye’de bulunan Bulgaristan diplomatik temsilciliklerinden d vize başvurusu yapmaktır. D vize, uzun süreli Bulgaristan seyahatleri için yapılan başvuruları kapsar. Başvuru sahibine o ülkede 90 günden fazla konaklama imkanı verir.

D vize başvuruları için yetkililerimizle görüşerek evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz. Başvurunuz için seyahatiniz süresince geçerli, zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gereklidir. İşlemlerinizi vize servisimiz vasıtasıyla yürütmeye karar verdiğinizde zorunlu seyahat sağlık sigortanızı sizin adınıza yaptırmaktayız. Başvuru işlemleri için Bulgarca tercüme ve noter tasdik işlemleri için yetkililerimizi arayabilirsiniz. D vize başvuruları karışık ve oldukça zahmetlidir. Euroasia GVS ile yorulmadan ve prosedürlere boğulmadan vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınız için yetkililerimizden detaylı bilgi talep etmek için iletişim numaralarımızdan bize ulaşınız. Talebinizle birlikte gerekli evrak ve prosedürleri içeren bilgi mailini tarafınıza göndermekteyiz.

Bulgar vatandaşı çocuk sahibi olan anne/baba oturum izni alabilmek için öncelikle Bulgaristan’dan çocuğunun doğum belgesini çıkartmalıdır. Alınan bu doğum belgesi ve diğer evraklarla birlikte çocuğun Bulgaristan vatandaşlığı kanıtlanarak d vize işlemlerini başlatabilir. Bulgaristan vatandaşı çocuk sahibi olan kişilerin, d vize başvurusu için hazırlaması gereken evrak listesi aşağıdaki gibidir;

 • Bulgar vatandaşı çocuğunuzun doğum belgesi (АКТ ЗА РАЖДАНЕ, Akt Za Rajdane)
 • Türk vatandaşı anne/baba adına Bulgaristan’da bir bankadan açılan 3000 € bakiyeli hesap
 • Annenin/Babanın Bulgar vatandaşı çocuğun kalacak yerini adres olarak belirttiği, tüm masraflarını karşılayacağını beyan ettiği Bulgar noterinden tasdikli taahhütname. (Deklaratsiya 1)
 • Annenin/Babanın yapacağı taahhütnamedeki ibarelere itirazı olmadığına dair Bulgar noterinden tasdikli taahhütname. (Deklaratsiya 2)
 • Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüklerinden ya da e-devletten alınabilir.)
 • Pasaport ( Türkiye’ye dönüş tarihinizden itibaren en az 2 yıl geçerli olması gerekmektedir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz, 3,5/4,5 mm boyutlarında)
 • Sabıka kaydı (Apostilli)
 • Kira kontratı (Noter onaylı)
 • Kira kontratı yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (Başvuru sahibinin, kendi evinde kalacağını beyan eden)

Bulgaristan Doğum Belgesi Nedir?

Vatandaşlık işlemleri için temin etmeniz gereken doğum belgesi Bulgaristan Nüfus Müdürlüğünden alınmalıdır. Bunun için ebeveynlerin Bulgaristan’a gitmesi ve doğum belgesi almak için birtakım evraklar sunması gerekir. İşlemler yaklaşık 1 ay kadar sürer. Doğum belgesi almak için gerekli olan evraklar;

 1. Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 2. İsim denklik belgesi,
 3. Evlilik kayıt örneği,
 4. Çocuğun doğum kayıt örneği
 5. Türk vatandaşı olan ebeveynden Türk pasaport ve kimlik fotokopisi
 6. Bulgar vatandaşı olan ebeveynden ise Bulgar pasaport ve kimlik fotokopisi
 7. Ebeveynlerden biri işlem yapacaksa diğer ebeveynden başvuru işlemlerini gerçekleştiren ebeveyne muvafakatname

Bulgaristan doğum belgesi temin edildikten sonra Türk vatandaşı olan anne/baba adına belli bir bakiyede banka hesabı açtırılmalıdır. Bu işlemler Bulgaristan’da tamamlanarak Türkiye’ye dönülür. Doğum belgesi alınarak gerekli diğer evraklar da eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra d vize başvurusu yapılır. Türkiye’de dört farklı şehirde bulunan Bulgaristan Diplomatik temsilciliklerine d vize başvurusu yapılabilir. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu, Bursa Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği d vize başvurularını kabul etmeye yetkilidir.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu

D vize evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra yetkililerimiz başvuru günü belirleme konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. D vize başvuruları için hazırladığınız evrakları şahsen sunmanız gerekir. Dolayısıyla randevu gün ve saatinde konsoloslukta hazır bulunup evraklarınızı teslim etmelisiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu randevu işlemleri için vize servisimiz başvuru günü belirleme konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Konsolosluk birimine randevu gününde evraklarınızı şahsen teslim etmelisiniz. Başvuru sonrasında çıkan pasaportunuzu da konsolosluk kuralları gereği bizzat teslim almanız gerekir. Bulgaristan konsolosluğu gerek görmesi durumunda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Dolayısıyla başvuru formu için verdiğiniz iletişim numaralarının doğru ve güncel olduğundan emin olunuz ve süreç boyunca e-posta hesabınızı kontrol etmeyi unutmayınız.

Bulgaristan D Vize Başvurusu Sonrası

Gerekli prosedürler yerine getirildikten sonra Bulgaristan d vize başvurusu tamamlanır. D vize başvuruları yaklaşık 45-60 gün arasında sonuçlanır. Konsolosluğun yoğun olması ve resmi tatillerle birlikte bu sürenin daha uzun olabileceğini de unutmayınız. Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında yetki Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Vize servisimiz, başvuru değerlendirme ve sonuçlanma aşamalarına müdahale edemez.

Çıkan d vize ile ebeveyn, Bulgar vatandaşı olan çocuğun yaşadığı bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine giderek oturum iznine başvurur. Yetkililer başvuru sonrasında ikamet adresi olarak gösterilen eve gelerek bilgilerin doğruluğunu teyit eder. Eğer herhangi bir sorun çıkmazsa kişi oturum kartıyla Bulgaristan’da uzun süreli ikamet hakkı kazanır. Oturum izninin uzun süreli yani 5 yıllık verilebilmesi için Bulgar vatandaşı olan çocuğun 2 yaşından gün alması gerekir. Böyle bir durumda ilk iki yıl 1 yıllık olarak verilen oturum izni üçüncü yıl 5 yıllık olarak verilir.

Adres: Adnan Saygun Cd. Kültür Mh. Körkadı Sk. Turizm Sitesi 6.Blok D:4 Ulus/Beşiktaş/ İSTANBUL

Bulgaristan vizesi işlemleri için ayrıntılı bilgi 0212 287 73 33

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın