Bulgaristan Vatandaşıyla Evlilik

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul    0212 700 28 02 
 Ankara   0312 900 13 02
 İzmir   0232 900 10 52
 Edirne

  0284 236 76 77

 Bursa

  0224 322 20 25

 Gaziantep

  0342 255 54 35

 

Bulgaristan vatandaşıyla evlilik dolayısıyla eş durumundan çifte vatandaşlığa başvurma hakkınız vardır. Ancak bu hak için yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Euroasia GVS sizlere Bulgaristan vatandaşıyla evlilikten dolayı vatandaşlık başvurusu yapılabilmesi için gerekli prosedürler hakkında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Türkiye’de Bulgaristan vatandaşı ile evliliğini gerçekleştiren kişilerin öncelikle yapmış oldukları evliliği Bulgaristan’da onaylatmaları gereklidir. Bulgaristan'da evlilik onaylatma işlemleri için Euroasia GVS olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Evlilikten dolayı Türkiye’de doğan çocuklarınıza da Bulgar pasaportu ve kimlik kartı başvurusu yapabilmeniz için aynı şekilde çocuklarınızın da doğumlarının Bulgaristan’da tescil ettirmeniz gerekir. Bu iki işlemi de vize servisimize vekalet vermeniz halinde sizler adına tamamlıyoruz.

Bulgaristan'da Evlilik ve Doğum Onaylatma 

 • Evlilik kayıt örneği (Form B, Apostilli)
 • Nüfus kayıt örneği (Apostilli)
 • Bulgar vatandaşı eşe ait isim denklik belgesi (Apostilli)
 • Bulgar vatandaşı eşin liçna karta ve Bulgar pasaport fotokopisi
 • Türk vatandaşı olan eşin T.C kimlik fotokopisi
 • Çocuğun doğum kayıt örneği (-doğum tanıtma yapılacaksa-(Apostilli)
 • Bulgaristan’da ikamet adresi
 • Tarafımıza verilen vekalet (Noter tasdikli, Apostilli olarak)

Türkiye’de yapmış olduğunuz evliliğin ve çocuğun doğumunun Bulgaristan’da onaylanması işlemi yaklaşık 2 ay sürmektedir. Bu süre sonunda Türk vatandaşı olan kişi evlilik dolayısıyla d vize başvurusunda bulunabilir.

Euroasia GVS olarak zorlu ve karışık prosedürlerle sizleri uğraştırmadan işlemlerinizi tamamlamaktayız. Başvurularınız için vize servisimizi tercih etmeniz halinde sizlere konforlu bir hizmet sunarak işlemlerinizde kolaylık sağlamaktayız. Vatandaşlık başvuruları için takip edilmesi gereken aşamalar biraz karmaşık ve uzun süreçleri içinde barındırmaktadır. Dolayısıyla danışmanlık hizmeti almadan işlemlerinizi tamamlamanız bir hayli zordur. Alanında uzman Bulgaristan departmanımız başvuru işlemleriniz için sizlere hizmet vermeye her zaman hazırdır. Sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan bizlere rahatlıkla ulaşabilir, destek almak istediğiniz konuları temsilcilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bulgaristan Evlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Evlilik onaylatma işlemi tamamlandıktan sonra Türk vatandaşı eş Bulgaristan’da 90 günden uzun ikamet etmeyi sağlayan bir d vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Evlilik dolayısıyla yapacağı d vize başvuruları için ise aşağıdaki evraklar gereklidir;

 • Bulgaristan evlilik cüzdanı
 • Apostilli sabıka kaydı
 • Biometrik fotoğraf (2 adet)
 • Türk eşin tüm bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları adresi beyan eden taahhütname
 • Her iki eş tarafından evliliğin sahte olmadığına ve birlikte yaşadıklarına dair taahhütname
 • Türk eş adına Bulgar bankasında en az 3000 € bakiyeli bir hesap açılmalı
 • Bulgar kimlik kartı (liçna kart) veya Bulgar pasaport fotokopisi
 • Pasaport (en az 2 yıl geçerli)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile bilgilerini içerir)
 • Bulgaristan kira kontratı (Bulgaristan noter onaylı)
 • Kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)

Bulgaristan d vizesi başvurularınız için evrak tercüme ve tasdik işlemlerinizi talep etmeniz halinde tamamlamaktayız. Euroasia GVS olarak d vize başvurunuz için evraklarınızın kontrolünü yapmakta, başvurunuz için gün belirleme konusunda sizlere yardımcı olmaktayız. Ancak uzun süreli d vize başvurularınızı konsolosluk birimine şahsen yapmanız, çıkan pasaportunuzu da şahsen teslim almanız gerekir.

Bulgaristan Evlilik Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evlilik vizesi için yapılan başvurular sonrasında Bulgaristan d vizesi işlem süresi 45 ile 60 gün sürmektedir. Sonuçlanma süreleri yabancı pasaportlarla başvuru yapan kişiler için daha uzun sürebilmektedir. Oturum vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Başvuru sürecinde her an destek alabileceğiniz vize servisimiz, sonuçlanma aşamasına müdahale edememektedir.

D vizeniz çıktıktan sonra Bulgaristan’a gidip oturum kartı için başvuruda bulunabilirsiniz. Bulgaristan oturum kartı için yapılan başvurularda istenen evraklar d vize evraklarıyla hemen hemen aynıdır. Alınan bu 1 yıllık oturum kartı her sene yenilenir. 5 yıl kesintisiz ikamet sonunda kişi, süresiz oturuma başvurur. 5. yılda alınan bu süresiz oturumun 3. ayın sonunda başvuru sahibi Bulgaristan vatandaşlığına başvurmaya hak kazanır. Sonrasında dil sınavına tabi tutulur. Gerekli prosedürler tamamlanır ve dil sınavı başarıyla geçilirse kişi vatandaşlığını alabilir.

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın