Bulgaristan Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

bulgaristan vizesi başvurusu

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? Bulgaristan’a kısa süreli seyahat etmeyi düşünen Bordo pasaport sahipleri ülkeye giriş yapabilmek için gerekli vize koşullarını yerine getirmelidir. Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaport sahipleri kısa süreli Bulgaristan seyahatlerinde vize prosedürlerinden muaftır. Ancak uzun süreli kalışlar için her vatandaşın vize başvurusunda bulunması gerekir.

Bulgaristan vizesi kategorileri sürelerine göre ikiye ayrılır. Bunlar, kısa süreli kalış için talep edilen c vizeler ile uzun süreli kalış için talep edilen d vizelerdir. Başvuru sahipleri seyahat amaçlarına göre vize kategorilerini belirler. Kısa süreli vizeler turistik, iş gezisi, transit, aile ve arkadaş ziyareti, Bulgaristan vatandaşı ile evli olan kişilerin talep ettikleri vizedir. Uzun süreli d vize vizesini ise Bulgaristan’da şirket sahibi olanlar, çalışma izni olanlar, öğrenciler, oturum vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, uzun süreli ticari vize başvurusunda bulunanlar, emekliler, Bulgar vatandaşlarının aileleri vb. talep edebilir.

C vize başvuruları için şahsen bulunma zorunluluğu bulunmazken uzun süreli kalış vizesi olan d vize başvurularında kişilerin konsolosluk biriminde hazır bulunması gerekir. Kısa süreli c vize ve uzun süreli d vize başvurularınızı Euroasia GVS olarak gerçekleştirmekteyiz. C vize başvurularınız için hazırladığınız evrakları ofisimize kargo ile ulaştırmanız yeterlidir. D vize başvurularında ise ilgili konsolosluk biriminden randevunuzu almakta ve evraklarınızı hazırlarken sizlere destek olmaktayız.

Bulgaristan vizesi başvuruları için parmak izi uygulaması yoktur. Dolayısıyla kişi ikamet ettiği yerden başvuru hizmeti alabilir. Ancak Bulgaristan temsilciliklerinin hizmet verdiği bölgelere dikkat edilmesi gerekir.

Kısa süreli Bulgaristan c vizesi başvuruları yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak yabancı pasaportla yapılan vize başvuruları daha uzun bir zamanda sonuçlanabilir. Seyahatinize en az 15 gün kala başvurularınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

D vize başvuru sonuçlanma süresi ise yaklaşık 45-60 gün arasıdır. Bulgaristan vize başvurularınızı takip etmekte ve sonuçlandığında sizlere haber vermekteyiz. İşlem sonunda pasaportunuzu talep etmeniz halinde bulunduğunuz yere kargo ile gönderiyoruz. Başvuru işlemleri ve süreç hakkında sormak istediklerinizi mesai saatleri içinde Bulgaristan departman yetkililerimize sorabilirsiniz. 

Bulgaristan Konsolosluğu turistik, ticaret, ziyaret ya da transit geçiş yapacak kişilerin aldığı tüm vizeleri c kategorisinde değerlendirir. C vize çeşitleri;

Bulgaristan Turistik Vize: Vize süresi genellikle turistik vize başvurularında Konsolosluğa sunulan hotel rezervasyonu süresi kadar onaylanır. Vize süreleri ortalama 7-15 gün arasında verilir. 

Bulgaristan Ziyaret Vizesi: Akraba ya da arkadaşlarınız tarafından gönderilen orijinal davetiye ile vize başvurusu yapabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz konsolosluk birimi 30 günlük tek girişli vize verebilir.  İstisnai durumlarda 1. derece akrabalardan gelen davetiyelere (anne, baba, kardeş) 90 gün tek girişli vize verilebilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize: Bulgaristan’da iş yapan ve firma ziyaretlerine giden kişilerin Bulgaristan’daki şirketten aldığı orijinal davetiye ile başvurulabilen bir vizedir. Ayrıca Bulgaristan’da şirketiniz var ise veya Türkiye’deki şirketinizin temsilciliğini Bulgaristan’da açmışsanız yine Bulgaristan ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İlk kez ticari vize başvurusunda bulunuyorsanız tek girişli vize verilebilir. İş ilişkilerinizi, gümrük beyannameleri, fatura ve sözleşme ile ispatlayabilirsiniz. Böylece çok girişli 6 aylık veya 1 yıllık vize alma şansınız artmaktadır.

Bulgaristan Vatandaşı İle Evli Olanlar İçin, Evlilik cüzdanlarını Bulgaristan’da tescil eden kişiler (grajdanski brag olanlara) Bulgaristan 1 yıllık çok girişli aile ziyaret vizesi alabilmektedir. Ancak vize onaylanma süreleri her zaman ilgili konsolosluk biriminin inisiyatifindedir.

Bulgaristan Transit Vize: Makedonya, Romanya'ya giden kişilere verilen vize türü transit vizedir. Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de oturumu olan yabancı vatandaşlarına Bulgaristan konsolosluğu genellikle çift girişli vize verir. Ancak bu konuda yetki tamamen konsololsuk birimindedir. Makedonya’ya sürekli seyahat etmesi gereken durum ispatlandığı takdirde, Bulgaristan konsolosluğu başvuru sahibine çok girişli vize verebilir. Transit vize ile seyahat eden yolcunun 48 saat Bulgaristan sınırlarında kalma hakkı vardır. Romanya çok girişli vizesi olan kişi Bulgaristan’dan vize almasına gerek kalmadan seyahatini gerçekleştirebilir. Aynı şekilde Bulgar çok girişli vizeye sahip olan kişilerin de Romanya seyahatleri için vizeye ihtiyacı yoktur. Uygulama karşılıklıdır. Schengen çok girişli vizesi olan kişinin de Romanya ya da Bulgaristan vizesi almasına gerek yoktur. Tarafımıza ulaşan en çok soru Moldova ya da Ukrayna’ya seyahat edecek yolcuların Bulgaristan ve Romanya’dan geçerken her iki ülkeden de vize nasıl alabiliriz, almamız gerekir mi? sorusudur. Transit vize ile ilgili sorularınızı yetkililerimizle telefonda görüşerek soarabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Schengen Mi?

bulgaristan vizesi schengen mi

Bulgaristan bir Avrupa Birliği ülkesidir ancak henüz Schengen ülkesi değildir. Dolayısıyla Schengen vizesi vermez, Bulgar vizesi ile sadece Bulgaristan'a giriş yapılabilir. Bulgaristan vizeniz çok girişli bir vize ise Romanya ve Hırvatistan’a da çok girişli Bulgaristan vizeniz ile seyahat edebilirsiniz. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmanız vizelerin yanlış kullanılması anlamını taşıdığından Schengen vizelerinin sürekli olarak Bulgaristan’da kullanılmaması önerilir. Bulgaristan için ayrıca vize almanızı tavsiye ederiz.  Bulgaristan vizesi Schengen vizesine göre daha çabuk sonuçlanır. Bulgaristan turistik vizesi için çok evrak gerekmez; Hotel rezervasyonu, banka hesap cüzdanı, nüfus kayıt örneği, pasaport ve fotoğraf olması yeterlidir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin orijinal, diğer evrakların fotokopi olması başvuru için yeterlidir.

Bulgaristan'ın bir Schengen ülkesi olup olmadığı çok karıştırılır. Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen henüz Schengen işbirliği arasına dahil değildir. Dolayısıyla alınan Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilememektedir. Schengen ülkeleri arasında kişi ve malların serbest dolaşım hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden Schengen ülke vatandaşları işbirliğine dahil ülkelere vizesiz seyahat edebilmektedir. Bulgaristan vizesi kişilere bu hakkı tanımaz. Yukarıda belirtildiği gibi çok girişli Schengen vizeleri ile Bulgaristan'a geçiş yapılabilir. Ancak vizelerin doğru kullanılması bir sonraki seyahatiniz için sizlere vize kolaylığı sağlayacaktır. 

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan hem kış sezonu hem de yaz sezonu içerisinde hemen hemen her mevsimde turistler tarafından ilgi görmektedir. Bulgaristan’a seyahat planlayan turistlerin Bulgaristan vizesi almak için gerekli olan evrakları temin ederek bu evrakları ofisimize kargo ile göndermeleri yeterlidir. 

Tarihi ve kültür yoğunluğu açısından Türk adet ve geleneklerine oldukça yakın olan Bulgaristan görsel güzellikleriyle de gezginlerin ve seyyahların dikkatini her zaman çekmeyi başarmıştır. Son dönemlerde özellikle kış turizmine ağırlık vererek bu alanda gerçekleştirdiği yatırımları ile kayak turizmi başta olmak üzere kış sporu tutkunlarının da uğrak yeri haline gelmeyi başarmış olan Bulgaristan, adeta yanı başımızda bir saklı hazine gibi durmaktadır.

Başvurularınız için Bulgaristan vize danışmanlığı alarak Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarını daha net ve açık bir şekilde öğrenebilir, Bulgaristan ziyareti planlamalarınızı ertelemek zorunda kalmazsınız. Bulgaristan vize ücreti ve Bulgar vize pasaport işlemleri ne kadar tutar soruları istenilen Bulgaristan vize türüne göre değişiklik gösterdiği için tam net ve kesin bir cevap verilemeyebilir. Bu ve benzeri sorular bizlere en çok yöneltilen sorular arasındadır.

Bu soruların doğru ve en net cevaplarını bulmak, istenilen çözümlere ulaşmak için İstanbul’da ve Ankara’da olduğu gibi Edirne Bursa ve İzmir’de de şubeler açmış, ülkenin her yerinden Bulgar vizesi almak ve Bulgaristan’a vize çıkartmak için en kesin çözümler üreten Euroasia Bulgaristan vize servisine ulaşmak gerekmektedir.

Bulgaristan vize başvurusu için gerekli olan evraklar ve vize ücreti nelerdir gibi sorularınızı bizlere ulaştırabilirsiniz. Yetkililerimiz en kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacaktır. Vize başvrunuz ile ilgili özel durumları da yetkililerimizle paylaşmayı unutmayınız. 

Bulgaristan Vizesi Ücreti

bulgaristan vize ücreti

Bulgaristan vize ücreti ne kadar,

Bulgaristan konsolosluğuna elden vize ücreti verilebiliyor mu,

Vize ücreti hangi bankaya yatırılır,

Bulgaristan vize ücretini yatırılacak hesap numarası nedir,

Bulgaristan vatandaşı ile evli olan kişiler için vize ücreti var mıdır

Çocuklardan vize ücreti ne kadar alınıyor başvuru sahiplerinin merak ettiği sorulardan bazılarıdır. Makedonya ve Sırbistan vatandaşlarının vize ücretinden muaf olduğunu hatırlatalım. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Konsolosluğundan başvuru yapılacaksa Garanti Bankasından vize harcı yatırılabilir. Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu ise İş Bankası aracılığıyla vize ücretlerini kabul etmektedir.  Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlardan ve 12 yaşından küçük çocuklardan  vize harcı alınmamaktadır. Ancak bu kişiler başvurularını vize servisimiz aracılığıyla tamamlayacaklarsa firmamızdan hizmet bedeli talep edilir. Başvurunuz için seyahatinizin amacına ve kalış sürenize göre ödemeniz gereken vize ücret bilgisine yetkililerimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Seyahatiniz hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra tarafına gerekli evraklar ve vize ücretini içeren bir bilgi e-postası yönlendirilmektedir. 

Başvurunuzun işleme alınması için mutlaka konsolosluk vize ücretini ödemeniz gerekir. Vize ücretini ödemediğiniz takdirde başvurunuz değerlendirilmez. Banka aracılığıyla yapmış olduğunuz ödeme dekotlarını başvuru dosyanızın içine koymayı unutmayınız.

Euroasia Bulgaristan vize servisi size ne sağlar: Öncelikle son dönemlerdeki gündemi, konsolosluklarda sürekli değişen mevzuatı takip eder ve size kusursuz hizmet anlayışıyla hizmet verir. Yetkililerimizin sizlere sunmuş olduğu fiyattan başka hiçbir ücret ödemezsiniz. Temsilcilerimiz sizlere konsolosluk harcı, aracı kurum ücreti, Bulgaristan 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası, fotokopi, form doldurma, davetiye veya hotel rezervasyonu dahil fiyatı verir.

Ek olarak aşağıdaki konularla ilgili de Euroasia GVS'den danışmanlık hizmeti alabilirsiniz

 • Bulgaristan hotel rezervasyonu / Konaklama ve organizasyon
 • Eski Göçmenlere Bulgaristan vatandaşlığı hakkını geri alma
 • Bulgaristan Vatandaşlığı olan çocuklarını Bulgaristan vatandaş başvuruları
 • Evlilik işlemlerinizi Bulgaristan’da onay ve tescil işlemleri
 • Bulgarca Türkçe yeminli tercüme
 • Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı Konsolosluk bölümü evrak tasdik tercüme ve onaylama /doğrulama işlemleri.
 • Bulgaristan’da pazar araştırması
 • Bulgaristan’da şirket evliliği
 • Bulgaristan’da her türlü şirket kurma
 • Türkiye’deki şirketinizin Bulgaristan’da Temsilciliğini kurmak Oturum dosyası hazırlama.
 • Bulgaristan’a taşınma / Çocuklara okul bulmak kayıt etmek
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Askerlik tecil dosyası hazırlama
 • Gayrimenkul / Yatırım danışmanlığı.
 • Yatırım yolu ile Bulgaristan vatandaşlığı.
 • Bulgaristan’da, dedelerinizden kalan arsaların veraset işlemleri.

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın