Emeklilere Bulgaristan Oturma İzni

Oturum Vizesi – Emeklilikten Dolayı Oturum İzni

Bulgaristan'a planladığınız uzun süreli seyahatleriniz için farklı d vize kategorileri bulunmaktadır. Seyahatinizin amacına göre bu kategorilerden birine başvuru yapabilirsiniz. Sayfamızın devamında emekli olan Türk vatandaşlarının Bulgaristan'da uzun süre ikamet etmesini sağlayacak d vize koşullarından bahsedilmiştir. D vize, başvuru sahibine o ülkede 90 günden daha uzun süre konaklama imkanı sunar. Diğer vizeler gibi giriş çıkış için kullanılan bir vize türü değildir. Oturum izni almanın ilk aşamasıdır. Turistik, ticari, aile ziyaret vb. amaçlarla Bulgaristan'a kısa süreli seyahat gerçekleştiren kişiler, Bulgaristan'a gittiğinde oturma izni alamaz.

Emeklilikten dolayı d vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların emekliliğini kanıtlayacak evraklar sunması gerekir. Sayfamızda başvurunuz için gerekli evrak listesi sıralanmıştır. Ancak daha detaylı sorularınız için lütfen çağrı merkezlerimizi arayarak yetkililerimizle telefonda görüşün. Aklına takılan soruları yetkililerimizle paylaşabilir, süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

D vize başvuru süreci karışık ve uzun bir süreçtir. Dolayısıyla bu süreci tek başınıza yürütebilmeniz için evraklar konusunda, başvuru prosedürleri konusunda yeterince bilgili olmalısınız. Euroasia GVS, sizleri bu zor ve karışık süreçle uğraştırmadan başvuru işlemlerinizi usulüne uygun şekilde tamamlamanıza yardımcı olmaktadır. Bulgaristan vize departmanımız alanında uzman vize temsilcilerinden oluşur. D vize başvurularınız için Euroasia ile çalışmayı tercih etmeniz halinde seyahatiniz için yapılması zorunlu olan seyahat sağlık sigortanızı yapmakta ve evraklarınızın arasına eklemekteyiz.

Evraklarınızı ofis adresimize kargo ile ulaştırabilir ya da ofisimizi ziyaret etmek isterseniz şahsen de getirebilirsiniz. Yekililerimiz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra evrak tasdik ve tercüme işlemlerinizi de tamamlayarak dosyanızı başvuruya uygun hale getirir. Sonrasında başvuru için gün belirlemenizde yardımcı oluyoruz. Randevu gününüzde konsoloslukta şahsen bulunmalı ve evraklarınızı teslim etmelisiniz. Başvuruları değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına aittir. Vize servisimiz başvuru değerlendirme ve sonuçlanma aşamasına müdahale edemez. İşlemler en az 45 gün sürmektedir ancak bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre belirlenebileceği için değişiklik gösterebilir. Süreç boyunca Bulgaristan vize sorgulama işlemlerinizi yapmakta ve vizeniz sonuçlandığında sizleri bilgilendirmekteyiz.

Emeklilikten dolayı Bulgaristan’da oturum alınabilmesi için aşağıda yer alan 1 ve 2 numaralı evrakınızı apostilleterek bizlere gönderiniz. Göndermiş olduğunuz evraklar Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’nda onaylatılarak tercümesi gerçekleştirilir. İlgili işlemleriniz yapıldıktan sonra diğer belgelerinizi de toplayarak acentamıza göndermeniz yeterli olacaktır.

  • Emekli olduğunuzu belirtir ilgili birimden alacağınız belge (Belgenin üzerinde hangi tarihte hangi tahsis numarasıyla ne kadar emekli maaş aldığınız bilgileri mutlaka geçmelidir.)
  • Sabıka kaydı (kaymakamlıktan apostilli)
  • Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz yere ait kira kontratı (Bulgar noterinden tasdikli)
  • Kira kontratı yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (Başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)
  • Bulgaristan’da bir bankada açılmış bankadan referans mektubu (En az 3000 Euro bakiyesi olan, banka tarafından kaşelenip imzalanmış)
  • Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüklerinden ya da e-devletten alınabilir)
  • Pasaport ( En az 2 yıl geçerli olmalı)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz, 3,5*4,5 mm boyutlarında)

Adres: Adnan Saygun Cd. Kültür Mh. Körkadı Sk. Turizm Sitesi 6.Blok D:4 Ulus/Beşiktaş/ İSTANBUL Bulgaristan vizesi işlemleri için ayrıntılı bilgi 0212 287 73 33

Yükleniyor...
Bizi Arayın