Bulgaristan Vatandaşlık Hizmetleri

  • Anasayfa
  • Bulgaristan Vatandaşlık Hizmetleri

bulgaristan vatandaşlığı

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için birbirinden farklı başvuru yöntemleri vardır. Belirli yıllarda Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden kişiler ve belirli şartları yerine getirmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan vatandaşlığı için müracaat edebilir. Bulgaristan’dan belli yıllarda Türkiye’ye gelen göçmenlerin göç ettikleri yıllara göre vatandaşlık başvuru aşamaları birbirinden farklıdır. Örneğin 1951 göçmenleri ile 1978 göçmenlerinin ilk başvuru aşamaları hemen hemen aynı olsa da sonraki aşamalarda süreç farklı işler.

Bulgar vatandaşı olan/kazanan kişilerin çocuklarını ve torunlarını da Bulgaristan vatandaşlığına geçirebilme hakkı bulunmaktadır. Kendiniz göç etmiş olmasanız da ailenizde Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden anneniz, babanız, anneanneniz, babaanneniz, dedeniz vs. varsa vatandaşlık kazanma ihtimaliniz olabilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta şudur; Bulgaristan vatandaşlığı tek bir kuşak üzerinden diğerine aktarılır. Yani babaanne, anneanne ve dede üzerinden direkt olarak bulgaristan vatandaşlık işlemleri için başvuru yapılamaz. Bu kişiler vatandaşlığını önce kendi çocuklarına aktarır. Böylece vatandaşlık kazanan anne/baba da kendi çocuklarına vatandaşlıklarını aktarabilmektedir.

Bulgaristan’dan göç eden kişiler ise göç ettiği yılların prosedürlerine uygun bir şekilde direkt olarak vatandaşlık hak talebinde bulunabilir. Euroasia GVS olarak sizlere bu süreçte danışmanlık hizmeti sunarak işlemlerinizi daha rahat tamamlayabilmeniz için yol göstermekteyiz. Bizlerle çalışmaya karar verdiğinizde sizlere en doğru şekilde yardımcı olabilmemiz için elinizde mutlaka göç eden kişiye ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile bağlı olunan ilçe nüfus müdürlüklerinden alınan isim denklik belgesinin olması gerekir. Bu evrakları temin ettiğinizde bizlerle iletişime geçebilir, göç edilen yıla bağlı olarak hangi aşamaları izlemeniz gerektiğini yetkililerimizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için yapılan başvurularda süreç, göç edilen yıla bağlı olarak kişinin durumuna göre farklı işler. Euroasia GVS olarak bizlere vekalet vermeniz halinde gerekli işlemleri/süreci sizin adınıza yürütmekte, birçok aşamada sizlere işlem kolaylığı sağlamaktayız.

DİKKAT!

İşlemleriniz için tarafımıza sunduğunuz vekaletin sadece noter onaylı olması yetmez, aynı zamanda apostilli olması da gerekir.

Euroasia Global Visa Services, geçmiş yıllara dayanan tecrübesiyle, uzman Bulgaristan departmanıyla sizlere işlemleriniz için başvuru kolaylığı sağlamaktadır. Göç eden kişilerin vatandaşlık başvuruları, evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı kazanma, yatırımcılar için Bulgaristan vatandaşlığı, ebeveynlerden birinin Bulgar vatandaşı olması dolayısıyla çocuğun Bulgar vatandaşlığı kazanması gibi durumlar için vize servisimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık İşlemleri

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için başvuru sahibinin yerine getirmesi gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır. Vatandaşlık kazanımı için başvuran kişiler genellikle eski Bulgar göçmeni olsa da göçmen olmayan Türk vatandaşlarının belirli şartları yerine getirmek kaydıyla vatandaşlık başvuru hakkı bulunmaktadır. Örneğin Bulgaristan’da 512 bin € devlet tahvil bonosu alan kişiler Ekonomi Bakanlığından aldıkları yatırımcı sertifikası, Bulgaristan’da ikamet edeceği evin kira kontratı, sabıka kaydı ve nüfus kayıt örneği gibi belgelerle süresiz oturuma başvurabilmektedir. Evlilik dolayısıyla da kişi belirli bir süre Bulgaristan’da ikamet eder ve gerekli tüm koşulları yerine getirirse vatandaşlık başvuru hakkı kazanabilir.

Sayfamızın devamında vatandaşlık işlemlerinin genel olarak aşamalardan bahsedilmiştir. Bu aşamaların gerçekleştirilmesi için kişinin Bulgaristan’a gitmesi gerekir. Ancak bunun için zamanınız yoksa işlemler için vize servisimize vekalet verebilir, başvuru aşamalarınızı bizlerle iletişimde kalarak takip edebilirsiniz. Başvurular için temin edilmesi gereken en önemli evraklar,

1) Göç eden kişiye ait isim denklik belgesi: Göç eden kişi bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğünden bu belgeyi talep etmelidir.

2) Göç eden kişiye ait doğum belgesi: Gerekli evrakları tarafımıza gönderip bizlere vekalet verdiğinizde doğum belgenizi sizin adınıza çıkartabiliyoruz.

DİKKAT!

Kişinin Bulgaristan’dan çıkarılan doğum belgesindeki tarihler ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartındaki tarihler birbirini tutmuyorsa bu tarihlerin dava açılarak düzeltilmesi gerekir. Türkiye’de açılan dava sonuçlandığında kişinin gerçek doğum tarihi nüfus kayıtlarına işlenir. Kişi, isim denklik belgesini bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğünden şahsen temin etmelidir. Vize servisimiz isim denklik belgesi çıkarma konusunda sizlere herhangi bir hizmet sağlamamaktadır. Ancak bizlere vekalet vermeniz durumunda Bulgaristan’da bağlı olduğunuz şehirden doğum belgenizi çıkarmaktayız. Bu işlem ortalama 2 ay kadar sürmektedir.

3) Vatandaşlık Tespiti: Göç edilen yıllara göre prosedür farklılaşsa da izlenecek yollar hemen hemen aynıdır. Başvuru sahibinin doğum belgesi çıkarıldıktan sonra vatandaşlık tespit işlemi gerçekleştirilir. Göç eden kişiye ait yapılan vatandaşlık sorgulaması için yine bazı evrakların hazırlanması gerekir. Tarafımıza verilen vekalet, isim denklik belgesi, nüfus kayıt örneği, sabıka kaydı, evlilik kayıt örneği gibi belgelerin apostillenerek hazırlanması gerekir. Apostil işlemi yapılmayan belgelerin Bulgaristan’da herhangi bir geçerliliği olmadığından belgelerinizi apostilli olarak hazırlamaya özen gösteriniz. Gerekli belgeler konusunda Bulgaristan departmanımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hazırladığınız evraklarınızı şahsen getirmek zorunda kalmadan kargo ile ofis adreslerimize gönderebilirsiniz. Yetkililerimiz evraklarınızın kontrollerini sağladıktan sonra Bulgar vatandaşlık tespit işlemleriniz için gerekli aşamaları tamamlayarak işlem sürecinizi hızlandırmaktadır. Vatandaşlık tespit işlemleri ise yaklaşık 8-10 ay sürmektedir.

4) Vatandaşlık Tespiti Sonrası: Vatandaşlık tespiti sonrasında göç eden kişi için çıkabilecek 3 yanıt vardır; bunlardan ilki “Bulgar Vatandaşıdır”, ikincisi “Bulgar Vatandaşlığından Çıkarılmıştır” üçüncüsü ise “Bulgar Vatandaşlığı Yoktur”. Tespit sonrasında alınan cevaba göre vatandaşlık başvurularının nasıl ilerleyeceği şekillenir. Kişi, vatandaşlıktan çıkmadıysa zaten Bulgar vatandaşıdır ve kısa yoldan işlemlerini tamamlayabilir. Ancak vatandaşlıktan çıkarılmışsa ya da vatandaşlığı yoksa başvuru için uzun olan diğer yol tercih edilir.

UYARI!

Göç eden kişi vefat etmişse ve yapılan vatandaşlık tespiti sonrasında Bulgar vatandaşı değildir, Bulgar vatandaşlığı yoktur cevabı çıkmışsa göç eden kişinin altsoyu (göç eden kişinin kızı, oğlu, torunu) artık vatandaşlık talebinde bulunamaz. Ancak göç eden kişi Bulgar vatandaşı olarak vefat etmişse yani tespit sonrasında Bulgar vatandaşıdır cevabı çıkmışsa bu kişi hayatta olmasa dahi altsoyları -önce kızı ve oğlu, onlar vatandaşlık aldıktan sonra ise çocukları- vatandaşlık için başvuruda bulunabilir.

Vatandaşlık tespitinde göç eden kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı kesinleştiğinde bu kişi hala hayatta ise Bulgar vatandaşlığı için başvuru hazırlıkları yapılır. Öncelikle Türkiye’de ikamet ettiği şehre bağlı olan konsolosluk birimine d vize için başvuru yapılır. Vize servisimiz, d vize başvurularınız için hazırlamanız gereken evraklar konusunda, evrakların tercüme ve tasdik işlemlerinde sizlere destek olmaktadır. D vize başvurularında hazırlanması gereken evraklar arasında kişinin Bulgaristan’da ikamet edeceğini kanıtlayan kira kontratı, bu kira kontratını yapan ev sahibinden alacağı noter onaylı taahhütname (başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden) ve Bulgaristan’da başvuru sahibi adına açılmış en az 3000 € bakiyeli banka hesabı vardır. Göç ettiğiniz yıla ve özel durumunuza uygun d vize başvuruları için güncel evrak listelerini ve vize ücretini temsilcilerimizden talep edebilirsiniz. Web sitemizin Bulgaristan vizesi sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için başvuruda bulunduğunuz d vize, 45 ile 60 gün arasında sonuçlanır. Euroasia GVS olarak vatandaşlık başvuru işlemlerinizde sizlere işlem kolaylığı sağlamak adına ihtiyaç duyduğunuz her an destek sağlamaya çalışıyoruz. D vize başvurularınız sonuçlandığında Bulgaristan’da bağlı olduğunuz şehrin Yabancılar Şubesine giderek oturum kartı başvurusunda bulunmanız gerekir. Oturum kartı için sunulan belgeler, d vize evrakları ile hemen hemen aynıdır.

Aldığınız Bulgaristan oturum kartı ile 3 yıl içinde her yıl 1 gün Bulgaristan ya da Avrupa ülkelerinden birine giriş çıkış yapmalısınız. 3 yılın sonunda vatandaşlık için Adalet Bakanlığına başvurulur. Bu başvuru için işlem süresi ise yaklaşık 2,5 yıl sürmektedir.

Bulgaristan vatandaşlığı prosedürleri oldukça karmaşıktır ve kişinin şahsi durumuna göre şekillenir. Dolayısıyla vatandaşlık başvurusu yapmaya karar verdiğinizde gerekli ve en önemli 2 evrak olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile isim denklik belgesini temin ettikten sonra çağrı merkezlerimizi arayarak bizlerden danışmanlık hizmeti talep edebilirsiniz. Yetkililerimiz durumunuza uygun olarak hangi yolları izlemeniz gerektiğini sizlere tek tek anlatmaktadır. Bu karmaşık ve zorlu süreçte sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Yükleniyor...
Bizi Arayın