BG' DE TEMSİLCİLİK AÇMAK

Bulgaristan’da Temsilcilik Açma veya Şirket Kurma Hakkında Bilgi

Bulgaristan ekonomisi her geçen yıl istikrarlı bir şekilde büyümesi yabancı yatırımcılar tarafından yakından incelenmektedir. Uluslararası çok sayıda şirket ve uluslararası özel kuruluş Bulgaristan’da temsilcilik açma üzerine çalışmalarını yürütmekte, Bulgaristan ekonomisi içinde söz sahibi olmayı istemektedir. 

Bulgaristan kış ve yaz turizminin yükselerek artan bir değer haline gelmesi ve bu sayede kısa bir zamanda Bulgaristan ekonomisinin tüm dinamiklerini üzerine çekmesi, Bulgaristan'a temsilcilik açmayı düşünen Uluslararası şirketler tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Bulgaristan'da temsilcilik açma işlemlerini tamamlayarak Bulgaristan'da şubeleri bulunan şirketlerin Bulgaristan’da açmış olduğu temsilcilikleri kısa ve uzun vadede şirket cirolarına önemli katkılar sağladıkları da bilinmektedir.

Bulgaristan 1 Ocak 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ancak Schengen gurubu üyeliği bulunmamaktadır. Bulgar hükümetinin son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu ekonomik reformlar Bulgaristan ekonomisinin hızlı şekilde büyümesini sağlarken, uluslararası parametrelere göre en hızlı büyüyen ülke ekonomisi olarak Bulgaristan ekonomisi gösterilmektedir.  Kış turizmi Bulgaristan’ın son dönemlerde yükselen bir değeridir. Bölge ve dünya turistleri ilgi çekici ve sık ziyaret edilen yerler listesine Bulgaristan’ı da eklerken, amatör, profesyonel ve her türlü seviye de bulunan kayak meraklıları özellikle Bansko, Pamporovo ve Borovetsi tercih etmektedir.  Bulgar hükümetinin kış turizmine yapmış olduğu yatırımlar ise Bulgaristan ekonomisinin itici gücüdür.

Türkiye ile Bulgaristan arasında bulunan komşuluk, tarihi ve kültürel bağ son dönemlerde her geçen gün pekişmektedir. Her yıl çok sayıda Türkiyeli yatırımcı Bulgaristan’da ticari atılımlarda bulunurken özellikle turizm ve inşaat sektörü Türk şirketlerinin Bulgaristan temsilciliği pozisyonundadırlar. Türkiye şirketleri başta Bulgaristan olmak üzere tüm komşu ülkelerde faaliyetlerini sürdürürken bir Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’da temsilcilik açmak ticari anlamda son derece önemli bir atılımdır.

Bulgaristan’da temsilcilik açmak isteyen Türkiyeli şirketler için Bulgaristan ticaret kanunu ise oldukça teşvik edicidir. Bulgaristan’da iş kurulumu yapmış olan Türk şirketlerin faaliyet alanlarında Bulgar şirketlerine göre her hangi bir dezavantaj bulunmazken Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türkiyeli ve Uluslararası şirketler bu teşvik edici avantajları fırsata çevirmektedir. Türk şirketler Bulgaristan’da en çok Ltd. ve AŞ şirketleri kurarken Bulgar ticaret kanunu yabancı yatırımcılar için Bulgar’da Ltd. ve AŞ şirketi kurmak için her türlü ortamı sağlamaktadır. 

Bulgaristan’da temsilcilik açmış olan Türk şirketlerinin her türlü iş yapma olanağı ise mevcuttur. Bu konuda Türkiyeli şirketlere herhangi bir kısıtlama konulmazken Türkiyeli şirketlerin Bulgaristan’da herhangi bir menkul veya gayrimenkul sahip olmasının önünde yasal bir engel de yoktur. Türkiyeli şirketler Bulgar’da gayrimenkul yatırımında bulunabilirler. Ayrıca yine Bulgaristan’da temsilcilik açmak için şirketinizin Bulgar vatandaşı ortağı olmasına da gerek bulunmamaktadır.

Türkiyeli iş adamları Türkiye’de bulunan şirketlerinin aynısını Bulgaristan’da temsilcilik olarak açabilirler.

Bulgaristan’da Limited Şirketi kurma sermaye asgari olarak 5000 (Beşbin) leva yaklaşık 2500 Euro gibi bir bütçe gerektirirken,

Bulgaristan’da Anonim Şirketi kurma sermaye ise asgari olarak 50.000 (ellibin) 25.000 Euro gibi bir bütçe gerektirmektedir.

Bulgaristan’da Temsilcilik /Şirket açacak olan Türkiye vatandaşlarını yakında ilgilendiren sorular

  1. Türkiye’de şirketi olan kişiler için Bulgaristan’da temsilcilik açma şartları?
  2. Bulgaristan’da anonim şirketi açma şartları ?
  3. Bulgaristan’da Limited Şirketi açma şartları?
  4. Bulgaristan’da Limited Şirketi kurmak için asgari sermaye?
  5. Bulgaristan’da anonim şirketi kurmak için asgari sermaye?
  6. Bulgaristan’da iş kurulumu şartları?

 

(0212) 287 7373 numaralı telefondan Vize Merkezini arayabilir, Bulgaristan’da iş kurma ve temsilcilik açma üzerine tüm sorularınıza profesyonel destek alabilirsiniz. 

Yükleniyor...
Bizi Arayın