Bulgaristan'da Şirket Kurmak

  • Anasayfa
  • Bulgaristan'da Şirket Kurmak

Bulgaristan’da Şirket Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bulgaristan’da iş kuracak TC vatandaşları öncelikle kurulacak olan şirketin amaç, konu ve şirketin kuruluş tüzüğünü belirlemesi gerekmektedir. Bulgaristan ticaret kanunu, Bulgaristan’da şirket kurulumu prosedürlerine dair en önemli göstergelerin başında bu maddeler gelirken tüzüğü, konusu ve amacı net bir şekilde belirlenmemiş Bulgaristan şirket kurulumu başvuruları kabul edilmeyecektir. Bulgaristan şirket kurulumu işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir diğer konu ise Türkiye’de geçerli bir uygulama olmayan ancak Bulgar şirket kurulumu için geçerli olan uygulama tek kişilik anonim şirketi açılabilme avantajıdır. Söz konusu bu durum Türkiye şirket kurulumu prosedürleri için geçerli değildir.

Bulgaristan şirket kurulumu için 10 kişi istihdam etme zorunluluğu var mı?

Bulgaristan şirket kurulumunda bulunan özel kişiler sigortalı bir şekilde 10 kişiyi istihdam etmek zorunluluğundadır.

Bulgar şirket kurulumunda bulunmuş tüzel kişilerin ise sigortalı 10 kişiyi istihdam etme zorunluluğu bulunmaz.

Bulgaristan şirket kurulumunda bulunacak olan kişilerin Bulgaristan’da kalma zorunluluğu yoktur. Bulgar şirket kurulumu prosedürlerinde bulunan kişiler verecekleri vekâlet ile şirket kurulumu işlerini yürütebilirler.

Bulgar şirket kurulumu prosedürleri için Bulgar vatandaşı ortağınızın bulunma zorunluluğu ise yoktur.

Bulgaristan Şirket Kurulumu İçin Gerekli Sermaye

Bulgaristan’da AŞ kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar AŞ kuruluş sermayesi 50 bin Leva’dır (yaklaşık 25 bin Euro)

Bulgaristan’da LTD şirketi kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar LTD şirket kuruluş sermayesi ise 5 bin levadır (yaklaşık 2 bin 500 Euro)

Bulgaristan’da kaç günde şirket kurulur?

Bulgaristan’da şirket kurulumu ve temsilcilik açma adli mahkeme kayıtlarının tamamlanması ile birlikte sonuçlanmamaktadır. Bulgar şirket kurulumu ve temsilcilik açma işlemleri mahkeme, noter ve adli kayıtlarının ardından maksimum 10 ila 15 günlük bir süreye tekabül eden istatistik, vergi ve sigorta kaydı yaptırma işlemleri olacaktır.

Bulgaristan’da şirket kurulumu ne kadara mal olur?

Bulgaristan şirket kurulumu kurulacak olan şirketin özelliğine göre değişmektedir. Şirketin çeşitliliği Bulgar şirket kurulumu masraflarını belirleyecektir.

Bulgaristan Şirket Kurulumu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1 – Bulgar şirket kurulumu prosedürleri sırasında yapılacak olan bütün işlemleri noter önünde olmalıdır.

2 – Bulgaristan şirket kurulumu sonrası şirket ortakları Bulgar polis müdürlüğü ve yabancılar şubenin insiyatifine bağlı olarak 3 – 6 – 12 aylık geçerli olma koşuluyla ikame izni alacaklardır.

Bulgaristan’da şirket kurmuş olan Türklerin Bulgar vatandaşlığı alabilmeleri ise söz konusu değildir.

Bulgaristan'da şirket kurma ve Bulgarda iş yeri açma hakkında daha detaylı bilgi ve hizmet almak için (212) 287 7373 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Yükleniyor...
Bizi Arayın