Liçna Karta, Oturum Kartı Bulgaristan

Liçna Karta, Bulgar vatandaşlarının sahip olduğu kimlik kartıdır. Bu karta sahip olan Bulgar vatandaşları Avrupa seyahatlerini vize prosedürlerine bağlı kalmadan gerçekleştirebilirler. Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz, Norveç, İsveç, Hollanda, Malta, Fransa, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Slovakya ve Kanada da dahil olmak üzere adı geçmeyen tüm Avrupa ülkelerine bu kart ile vizesiz seyahat etmek mümkündür. Liçna karta ile Avrupa seyahatini vize prosedürlerine takılmadan tamamlayabilen vatandaşların kart sürelerine göre yenileme işlemlerini yaptırması gerekir. Bulgaristan liçna karta, kişiye 4 yıllık ya da 10 yıllık/sınırsız olarak verilir.

Vatandaşların ad soyad, cinsiyet ve imajlarında meydana gelebilecek herhangi bir değişiklik ya da kartın çalınması kaybolması, hasar görmesi sonrası liçna kartlarını değiştirmesi gerekir. Böyle bir durumda kişi, 30 gün içinde yeni bir kart için başvuruda bulunmalıdır. Eğer değişen bilgiler güncellenmezse Bulgar kanunları gereği para cezası ödemek zorunda kalabilir.

Liçna karta başvuruları için çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Başvurular için durumunuza uygun evrak listesini yetkililerimizden talep edebilir, başvuru prosedürü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Sayfamızın devamında Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının konsolosluk birimine liçna karta başvurusu yapabilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden bahsedilmiştir. Sayfamızdaki bilgileri okuduktan sonra sormak istediğiniz soruları iletişim adreslerimizden bizlere yöneltebilirsiniz.

Evraklarınız başvuruya hazır duruma geldiğinde ilgili konsolosluk birimine şahsen müracaat edileceğini unutmayınız. Vize servisimiz başvuru işlemleriyle ilgili sizlere gereken desteği sağlamaktadır ancak başvurular konsolosluğa şahsen yapılmalıdır.

Bulgaristan konsolosluk işlemleri konusunda yıllara dayanan tecrübemiz ve uzman kadromuz ile sizlere hizmet vermekteyiz. Sıkıcı ve yorucu bürokratik aşamalarla uğraşmadan vize servisimiz ile iletişime geçerek işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bulgaristan departmanımız, desteğe ihtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sorularınız ve almak istediğiniz hizmetler için mesai saatleri içinde iletişim numaralarımızdan bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Liçna karta başvuru prosedürleri kişilerin yaşına ve ilk kez müracaat edip etmemesine göre değişiklik gösterir. Başvuru evrakları ve konsolosluk harç bedeli kişinin yaşına göre şekillenir. İlk kez liçna karta başvurusu yapacak 14 yaşında bir çocuk ile 18 yaşına kadar ikinci kez kart başvurusu yapacak kişi aynı evrakları hazırlamaz ve aynı konsolosluk harcı ödemez. Dolayısıyla kişinin durumu, başvuru evraklarını ve vize ücretini belirleyecektir. Yetkililerimiz başvurunuz için sizlere destek vermeye her zaman hazırdır.

Liçna Karta Nedir?

Liçna Karta (Oturum Kartı), Bulgar vatandaşlarının kişisel bilgileri, doğum tarihleri gibi bilgilerinin yer aldığı kişisel kimlik kartıdır. Her Bulgar vatandaşının sadece bir tane Liçna Kartası olur. Türkiye’de ikamet eden Bulgar vatandaşları Liçna Karta başvuruları için Türkiye’de bulunan Bulgar diplomatik misyonlarına müracaat edebilir. İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu pasaport, liçna karta vb. işlemler için yetkili diplomatik misyonlardır. Kişi, görev çevresine hizmet veren konsolosluk birimine kimlik kartı için başvurma hakkına sahiptir.

Başvuru sahibi işlemler için mevcut durumuna uygun evraklar sunmalıdır. Konsolosluk harç ücreti ise mutlaka yatırılmalıdır. Ödeme yapılmayan başvurular işleme alınmamaktadır. Dolayısıyla gerekli evraklar ve işlem ücreti konusunda yetkililerimizden bilgi alabilirsiniz.

Bulgar kimlik kartı, Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarına Bulgaristan konsoloslukları vasıtasıyla verilir. Başvuruda bulunacak kişinin durumuna uygun dokümanları toplayıp ilgili konsolosluk biriminden randevu alması gerekir. Euroasia GVS olarak evrakların hazırlanması ve başvuru için randevu alınması konusunda sizlere destek sağlamaktayız.

Mevcut liçna kartınızın süresi dolmuş ise ya da evlilik sonrasında soyadı değişikliğinden dolayı birtakım belgeler sunarak kartınızı yenilemeniz gerekir. Süresi dolan kartlar için 30 gün içinde tekrar başvuru yapılmalıdır. Bunun için gerekli evrak listesi ve konsolosluk biriminin hesabına yatırılması gereken harç bedeli konusunda yetkililerimizden bilgi alabilirsiniz.

Gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra liçna karta yenileme işlemleri için konsoloslukta hazır bulunmalı ve evraklarınızı ilgili birime şahsen teslim etmelisiniz. Kart yenileme işlemi yapıyorsanız eski kartınızı da konsolosluğa teslim etmeyi unutmayınız.

Liçna Karta Fiyatları

Bulgar kimlik kartı çıkarmak isteyen kişilerin işlemlerinin tamamlanabilmesi için liçna karta ücretini ödemesi gerekir. Konsolosluk harç bedeli ödenmediği takdirde başvurular işleme alınmamaktadır. Dolayısıyla başvuru sahiplerinin yaşına uygun olarak ve ilk kez başvuru yapıp yapmadığına göre ödemesi gereken tutarı yatırması gerekir.

İlk defa liçna karta çıkarma ya da süresi dolan kimlik kartını yenileme için başvuru sahiplerinin ödemesi gereken ücret farklıdır. Mevcut durumunuza uygun olarak başvuru yapmadan önce yetkililerimizle görüşerek güncel ücretler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Başvuru sahibi 14 ile 16 yaş arasında ilk kez kimlik kartı başvurusu ile 14 ile 18 yaş arasındaki ikinci kez kimlik kartı başvurusunda aynı ücreti ödemez. 18 yaş sonrası başvurularda da belirli bir yaşa kadar farklı bir ücret, sonrası için farklı bir ücret ödenmektedir. Bu yüzden liçna karta başvurunuzdan önce temsilcilerimizden durumunuza uygun evrak listesi ve konsolosluk harç bedeli konusunda bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Liçna Karta İçin Gerekli Belgeler

Başvuru sahipleri, liçna karta için gerekli evraklar konusunda yeterli bilgiye ulaştıktan sonra hazırlıklarını yapmalı ve konsolosluk birimine şahsen evraklarını sunmalıdır. Başvuru işlemleri için 18 yaş altı çocukların ebeveynleri ile birlikte gelmesi gerekir. Eğer tek bir ebeveyn ile başvuru yapılacaksa diğer ebeveyne işlemleri için vekalet vermelidir. Konsolosluk birimine evraklarınızı orijinalleriyle birlikte götürmeniz tavsiye edilir.

14-16 Yaş Arası Çocuklar İçin İlk Kez Liçna Karta Başvurusu: Bulgar kimlik kartı çıkartılacak olan çocuk, annesi ve babası ile birlikte başvuruda hazır bulunmalıdır. Başvuru için, anne ve babanın Türk/Bulgar pasaport/kimlik belge fotokopileri, çocuğun pasaport fotokopisi, Bulgaristan doğum belgesi, ikametgah (Bulgaristan’daki daimi adres yeri) ve çocuğun güncel halini yansıtan biometrik fotoğraf gereklidir.

14-18 Yaş Arası Çocukların 2. Ve Sonraki Başvuruları için: Kart çıkarılacak çocuğun, anne ve babasıyla birlikte konsoloslukta hazır olması gerekir. Başvuru için anne ve babanın Türk/Bulgar pasaport/kimlik fotokopileri, çocuğun geçerli pasaportunun fotokopisi, Bulgaristan doğum belgesi, çocuğun önceki kimlik belgesi gereklidir.

18-58 Yaş Arası Başvuru Sahipleri İçin: Başvuruda bulunacak olan kişinin şahsen konsoloslukta bulunması gerekir. Geçerli/geçerlilik süresi dolan pasaport/kimlik kartı/ehliyet, Bulgar kimlik belgesine sahip doğum belgesi ve güncel halini yansıtan biometrik fotoğraf sunulmalıdır.

58-70 Yaş Arası Başvuru Sahipleri İçin: Başvuru sahibinin şahsi varlığı gereklidir. Güncel halini yansıtan biometrik fotoğraf ile birlikte geçerli olan ya da süresi dolan pasaport/ehliyet belgesi ve Bulgar kimlik belgesine sahip doğum belgesi başvuru için sunulmalıdır.

70 Yaş Üzeri Başvuru Sahipleri İçin: Başvuru sahibinin varlığı, güncel biometrik fotoğrafı geçerli ya da süresi dolmuş pasaport/ehliyet belgesi, Bulgar kimlik belgesine sahip doğum belgesi gereklidir.

Liçna Karta Kaç Günde Çıkar?

Liçna karta için gerekli evraklar temin edildikten ve başvuru ücreti yatırıldıktan sonra konsolosluk birimine şahsen başvuru yapılır. Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının konsolosluğa yaptıkları başvuru sonucunda işlem süresi yaklaşık 90 gündür. İşlemleri Bulgaristan’a gidip gerçekleştiren kişiler için ise bu süre 30 gün kadardır. Ancak süreler işlem uzunluğuna bağlı olarak değişebilir. Başvuru sahiplerinin yeni kimlik kartlarını aldıktan sonra eskisini başvuru işlemlerini gerçekleştirdiği konsolosluk birimine teslim etmesi gerekir.

Başvuru yapıldıktan sonra konsolosluk biriminden kişiye durum sorgulaması yapabilmesi için fiş verilir. EGN numaranız ile başvurunuzun takibini yapabilirsiniz. Yapılan başvuru sonrasında çıkan liçna kartayı kişi şahsen teslim almalıdır. Ancak şahsen teslim alamadığı durumlarda vekalet verilen kişi tarafından kimlik kartı teslim alınabilir.

Bulgaristan liçna karta başvurularınız için sizlere her zaman destek vermeye hazırız. Gerekli evrakların hazırlanması ile ilgili sormak istediğiniz soruları iletişim numaralarımızı arayarak bizlere yöneltebilirsiniz.

 

Yükleniyor...
Bizi Arayın